Снимка: Thinkstock
Апаратите от САЩ и Индия MAVEN и MOM бяха изстреляни през 2013 г.
Два нови космически апарата - единият от САЩ, другият от Индия, се приближават към Марс, за да застанат на орбита до края на месеца, съобщи сайтът Спейс, цитиран от БТА. Американската сонда MAVEN (Mars Atmosphere and Volatiles Evolution - Еволюция на атмосферата и летливите вещества на Марс) трябва да застане на орбита на 21 септември, а индийската MOM (Mars Orbiter Mission - Марсианска Орбитираща Мисия) - на 24 септември. И двата космически апарата бяха изстреляни през 2013 г.
"Мейвън" е първата мисия, която ще изследва марсианската атмосфера и как се е променяла в историята на планетата. С помощта на осем уреда учените ще се опитат да изяснят по какъв начин и защо марсианският климат, който преди това е бил топъл и влажен, е станал студен и сух. Няколко космически апарата на НАСА откриха данни, че на Марс някога е имало течна вода. За да съществува тя, атмосферата би трябвало да е била по-плътна, но с времето се е променила и е станала студена и суха. Как и защо, специалистите не знаят.
Учените предполагат, че вероятната причина за изменението е бил слънчевият вятър. В продължение на стотици милиони години той е "разял" марсианската атмосфера, за което е спомогнало слабото магнитно поле на Червената планета.
Другата важна задача, поставена от НАСА на "Мейвън", е да поддържа връзката с двата марсиански роувъра, които продължават мисията си. Продължителността на мисията на "Мейвън" е поне една година. Ако горивото бъде изразходвано внимателно обаче, апаратът може да издържи и 10 години - почти цял слънчев цикъл.
С Марсианската орбитираща мисия Индийската организация за космически изследвания за пръв път ще стигне до Червената планета. Тя ще търси метан в атмосферата от орбита. Този газ на Земята е пряко свързан с живота, но може да бъде произвеждан и небиологично. За пръв път метан бе открит в марсианската атмосфера преди десетилетие. Неотдавнашните проучвания на марсохода "Кюриосити" на НАСА обаче разкриха само остатъчни следи от газа. Това озадачи учените, тъй като метанът трябва да издържа до 200 години на Марс.
Марсианската орбитираща мисия има пет инструмента. Космическият апарат е в добро състояние, но ключово за мисията ще е запалването на двигателя, след като е бездействал 300 дни в космоса. Той трябва да го изведе на орбита. Тестовото запалване на двигателя е насрочено за 22 септември. Ако Индийската организация за космически изследвания стигне до Марс, ще е едва четвъртата космическа агенция с такова постижение след руската, американската и европейската.