Разделят гимназиалното образование на два етапа
Важни образователни промени. Нова структура на гимназията и нов клас, след който ще се взима диплома за основно образование. Това са само част от предложенията в новия закон за образование, които одобриха депутатите на второ четене.
Ако досега всички сме получавали дипломата си за основно образование след 8- ми клас, то това вече ще става след 7-ми клас. Това води след себе си и друга много важна промяна, а именно – гимназиалното образование вече ще е разделено на два етапа - първият – от 8-ми до 10-ти клас и след него също ще се получава диплома за полусредно. Вторият - от 11-ти до 12-ти клас. В него учениците ще наблягат на профилите си и подготовката за кандидатстване в университетите. Една от причините за промените е фактът, че много деца напускат училище преди да са взели диплома за основно или средно образование. Справка, предоставена ни от просветното министерство, показва, че за пет години училище са напуснали близо 10 хиляди деца от седми до десети клас.
В основното училище в село Търън учениците са едва 86. Въпреки това то продължава да съществува. Децата могат да учат в него до 8-ми клас. След това пътищата им са два – да заминат за Смолян или да спрат да учат.
Всяка година пред този избор са стотици деца. Много от тях не продължават. Според статистиката най-много ученици напускат училище след седми, осми и девети клас. Това е и един от мотивите за промените. Така основните училища, които сега са до 8-и клас, ще станат до седми.
В училището в Търън , децата в 7- ми клас са 11, а в 8-ми само 3. За да не загубят средства и да запазят учениците има и друг вариант за тях. С промените вече ще има и така наречените обединени училища до 10-ти клас. Те ще бъдат до първия гимназиален етап.
С разделянето на гимназията на два етапа може да се стигне и до друга много важна промяна. Шофьорска книжка да се изкарва при завършено полусредно образование, а не с диплома за основно. Тези промени предстои да бъдат обсъдени.