Да си уловил риба и да не можеш да я продадеш, да си инвестирал милиони в хотелски сгради, а туристите да бягат

 

Да си уловил риба и да не можеш да я продадеш в България. И да си инвестирал милиони в хотелски сгради, а туристите да бягат. С това се справят жителите на красивия крайморски град Балчик. 

 

Ани Салич и Николай Дойнов отидоха в града, където за местната власт от ключово значение е да кара луксозен автомобил с мултифункционален кожен волан. Кола за 150 000 лева, която вдигала всички бариери при преговори.

 

Активният туристически сезон в Балчик приключи, а рибарите вадят последните пасажи от барбун и кефал. За хотелиерите пък най-големият удар е спадът от близо 20% на броя на туристите това, като най-голям е отливът от руски и украински туристи. 

 

Градът на кралица Мария Единбургска, която сърдечно обичала един моряк. Моряците и рибарите са най-старите жители там. А как живеят?

 

От 365 дни миналата година, 240 Красимир е преживял на риболовния си кораб в морето.

 

„Снощи не съм спал, за да си занеса рибата, не на борсата, а цяла нощ пътувах от Созопол до Свиленград, за да си дам стоката на един грък”, обяснява Красимир. 

 

Големите риболовни кораби още си нямат борса, а тук на брега продават улова си обикновените рибари. Те се хвалят с новите рибарски къщички, направени с европейски пари.  От новия програмен период се очаква там да има пазар. Нови 113 милиона европари трябва да раздвижат сектора.

 

Такива са проблемите на рибарите в Балчик. Но селското стопанство и туризмът са основните за този град.

 

След над 10 години в туристическия бизнес Симеон Господинов дава своята рецепта за това как се оцелява при 20% спад в туристите за едно лято и огромната конкуренция на Гърция и Турция.

 

„Ние заложихме на скандинавски туристи, а не на руснаци”, заявява Симеон Господинов.

 

Част от проблема, според него, е и презастрояването на Черноморието. Но вината не е толкова на хотелиерите, а на инвеститорите в туристически имоти.

 

Първият проблем, с който се сблъскват основните туристи в този регион – румънците, без съмнение са разбитите пътища.

 

И въпреки всичко българското Черноморие все още няма конкуренция на север.

 

Повече по темата гледайте във видеото!