Снимка: Shutterstock
Проблемът с недохранването сред малолетните се разраства
Бедността е ежедневна реалност за твърде много деца в Европа – над една четвърт от малолетните в целия ЕС са изложени на риск от изпадане в бедност, в България делът на тези деца е над 45%, съобщиха от Европарламента.
На 23 ноември ЕП ще разисква доклад, приканващ страните-членки да положат повече усилия в борбата с детската бедност и социалното неравенство. Гласуването на доклада в пленарна зала ще се проведе на 24 ноември.
Според Конвенцията на ООН за правата на детето на всички деца трябва да бъдат гарантирани правото на обучение, достъпа до здравеопазване, правото на подслон, свободно време и адекватно хранене. На практика нещата изглеждат много различно. Според Евростат през 2014 г. около 26 млн. души на възраст под 18 години са били заплашени от бедност и социално изключване. Това представлява 27,7% от децата в ЕС.
Най-лоша е ситуацията в Румъния (делът на децата, изложени на риск от бедност, е 51%), България (45,2%) и Унгария (41,4%), а най-нисък е рискът за децата в Дания (14,5%), Финландия (15,6%) и Швеция (16,7%).
Проблемът с недохранването сред децата също се разраства. Според УНИЦЕФ в Естония, Гърция и Италия делът на децата, които не могат да си позволят да ядат месо или риба всеки втори ден, се е удвоил от началото на кризата през 2008 г.
Бедността не е само въпрос на пари. Освен неспособността за посрещане на основни нужди на децата като храна, облекло и подслон, тя е свързана и със социалната изолация и липсата на достъп до здравеопазване и образование. Децата, живеещи само с един родител, особено със самотни майки, са изложени на по-голям риск от изпадане в бедност.
Данните на Националния статистически институт за миналата година потвърждават, че децата у нас масово живеят в мизерия, а всяко трето българче е на крачка от мизерията. Вижте подробности!