Всеки сам решава как да изглеждат фасади, тераси, входове и прозорци

 

Фасадите на сградите в София грея в най-различни цветове. Причината наредба за външния вид на сградите няма. Така всеки сам решава как да изглеждат фасади, тераси, входове и прозорци.

 

Често сградите в сърцето на София са наполовина санирани, наполовина боядисани, наполовина надупчени, наполовина изкъртени, реновирани на части. „Какафонията е факт особено в центъра. Липсата на такава наредба позволява на инвеститорите да правят сгради, които не си говорят със съседните и се получава един хаос”, коментира Гергин Борисов от инициатива за по-добра София "Спаси София”,    

 

Не само че наредба няма, но и настоящият закон дава повече права на собствениците, отколкото на общината. „Това не значи, че всеки може да прави, каквото си иска, тъй като ние имаме закони какво е обща част, как етажната собственост взима решения за нея”, обясни архитект Бойка Къдрева, директор на дирекция "Териториално планиране"в Столична община.

 

Гергин Борисов обаче смята, че общината не е намерила начин да обясни на софиянци, че е важно сградите да имат адекватен външен вид. Механизъм да няма кръпки, забити климатици, надстройки, разпадащи се фасади и странно изглеждащи сгради на практика няма.

 

„Някога примерно във варненския квартал "Чайка", хората нямаха право да разполагат прането си над балконския парапет и това се спазваше. Грешното разбиране за свобода и демокрация води до това, че дори не се пишат жалби”, коментира Бойка Къдрева.

 

За разлика от Община София, В Лондон правилата са строги. "Не ни дават да променяме фасадите на къщите ни, позволява се единствено реставрация до първоначалния й вид. Дори да сложиш сателитна антена трябва да вземеш разрешение от общината”, обясни Веселин Славов, който живее в британската столица. Дори за смяна на дограма се пише проект и молба до общината, а разрешение се чака с месеци, дори години. Глобите за своеволия стигат 4-цифрени суми.