Разчистването на храсти и дървета вече е започнало, алармираха активисти

 

Парк в Стара Загора съвсем скоро ще бъде превърнат в жилищен квартал. Разчистването на храсти и дървета вече е започнало, алармираха природозащитници. Кой премахва дървета и има ли начин строителството да бъде спряно?

 

Парк "Бедечка" в Стара Загора съществува от около половин век, но вече години наред всъщност не се води парк. Казусът с превръщането му в жилищен комплекс започва през 2003 година, когато огромна част от 400-те декара са реституирани и в момента са частна собственост. По-късно за тази местност е приет и подробен устройствен план, позволяващ строителство. Това става преди 5 години.
 

"Аз имах 11 забележки в общинската сесия, единствен гласувах "против" и им казах, че това е абсолютно незаконно. Въпреки това решението е публикувано в Държавен вестник, не 7 дни след сесията, а 4 месеца по-късно и то само с първа точка", разказва бившият общински съветник Тихомир Томов.


Никой обаче не е обжалвал това навреме. Така 5 години по-късно тук вече се строи, което изправи на нокти защитниците на природата. От общината в Стара Загора обясниха, че е започнало разчистване на терена за изграждане на инфраструтура, тъй като частни собственици са пожелали да строят.
 

"Всеки един квартал или всеки един приет план предвижда инфраструктура - място, където ще минават комуникациите - канализация, ток , разбира се - улично осветление, уличната регулация, и това е провокирало защитниците на парк "Бедечка", коментира кметът на Стара Загора Живко Тодоров.

 

Част от собствениците на имоти, които се обявяват в защита на парка, са обжалвали плана за застрояване с идеята да го спрат. Те очакват решение на Върховния административен съд, след като този в Стара Загора е отхвърлил исканията им. Миналата година все пак са постигнали малка победа във войната за спасение на природата.

 
От общината са категорични, че няма да допуснат премахване на ценни дървета в парка, където и в бъдеще ще има зелени площи.
 

Единственият вариант за цялостно запазване на 400-те декара като зелени площи е общината да отчужди частните имоти, което на този етап не може да се случи, защото би струвало над 20 милиона лева.

 

Репортер: Димитър Иванов