Ако те бъдат изпълнени, може да се сложи край на механизма за сътрудничество и оценка
Европейската комисия с нова порция препоръки от България. От комисията подчертаха, че ако те бъдат изпълнени, може да се сложи край на механизма за сътрудничество и оценка.
„През последните десет години цялостният напредък не беше толкова бърз, колкото се очакваше, и продължават да съществуват редица значителни предизвикателства, които трябва да бъдат преодолени. Новото правителство ще трябва да продължи реформата, за да гарантира постигането на необратими резултати”, коментират от Комисията и обясняват, че напредъкът по изпълнението на новите препоръки ще бъде оценен в края на 2017 година.
Мониторинговият доклад на Европейската комисия от 2017 г. показва, че България е постигнала допълнителен значителен напредък в изпълнението на стратегията за реформа на съдебната система. Националната стратегия за борба с корупцията все още е в ранна фаза на изпълнение.
От комисията все пак уточняват, че приключването на процеса по механизма в рамките на мандата на настоящата комисия зависи от това колко бързо България може да изпълни препоръките, изложени в доклада.
За първи в път в доклад се говори и за отговорност на българската медийна среда:
"Българската медийна среда се характеризира често с ниска степен на независимост и неефективно прилагане на журналистическите стандарти, което оказва отрицателно влияние върху обществения дебат относно реформите. Те оказват пряко въздействие върху способността за осъществяване на реформи и затрудняват повече постигането на напредък от страна на България", се посочва в документа.
Законодателните мерки, произтичащи от някои от препоръките, биха отнели време, което едва ли ще стигне на София до края на годината. Посланието на Брюксел е властите в София да се фокусират и ускорят мерките. Комисията ще отмята и прекратява сферите, където отмята постижения и ще продължава проверката по сътрудничеството само в останалите области.
Ако ЕК ги оцени като резултатни и отчете процеса на реформата за необратим ще репоръча към държавите -членки да прекрати мониторинга. Решението трябва да се вземе с консенсус на Европейски съвет.
Какво точно иска Европейската комисия от България?
Да се гарантира прозрачен избор на членовете на бъдещия Висшия съдебен съвет (ВСС), като преди избора на членовете от парламентарната квота следва да се проведе публично изслушване в Народното събрание и да се даде възможност на представителите на гражданското общество да коментират кандидатите.
Назначаването на висши съдебни длъжности да бъде прозрачно и да се основава на качествата на кандидатите, като това следва да важи и за предстоящото назначаване на нов председател на Върховния административен съд.
Да се подобрят практическото функциониране на Инспектората към ВСС и последващите действия на Висшия съдебен съвет в отговор на констатациите на Инспектората, особено по отношение на въпроси, свързани с почтеността на магистратите.
Да се приемат изменения на Наказателно-процесуалния кодекс и Наказателния кодекс за подобряване на нормативната уредба на наказателното преследване на корупцията по високите етажи на властта и тежката организирана престъпност.
Да се публикува за обществена консултация доклад, в който подробно се отчита напредъкът по изпълнението на националната стратегия за съдебна реформа и се определят оставащите стъпки, които трябва да бъдат предприети. Да се създаде механизъм за непрекъснато публично отчитане на напредъка през оставащата част от периода за изпълнение на стратегията.
Да се намери решение на положението с натовареността в най-натоварените съдилища въз основа новите стандарти за натовареност.
Да се приеме нова нормативна уредба относно борбата с корупцията и да се осигури прилагането на тази уредба. Да се създаде ефективен орган за борба с корупцията.
Да се приеме и осъществи реформа на Закона за администрацията, с цел укрепване на вътрешните инспекторати в държавната администрация.
Да се осъществява външен контрол върху предварителните проверки на процедурите за обществени поръчки и върху свързаните с тях последващи действия.
Да се приемат необходимите изменения на Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество и да се гарантира, че Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество ще продължи да работи независимо и ефективно.
Репортер: Антоанета Николова
Редактор: