Това каза заместник-председателят на парламентарната социална комисия Георги Гьоков
Очакванията са, че до 2025 година ще изчезнат между 10 и 15 % от всички работни места, предаде БТА. Това каза в понеделник заместник-председателят на парламентарната социална комисия Георги Гьоков на конференция "Бъдещето на труда - бъдеще за трудещите се или бъдеще за капитала?" в София Хотел Балкан. Форумът се организира от Фондация "Солидарно общество" и Фондация "Фридрих Еберт".
Според Гьоков и заместник-председателя на Националния съвет на БСП Деница Златева, необходимо е гражданското общество , синдикати и работодатели да поставят началото на задълбочен дебат за последиците от дигитализацията.
До 10 000 лв. за работодателите, за да приспособят работно място за човек с увреждане
Освен за материалното компенсиране на губещите работници от дигитализацията, на форума бе обърнато внимание и на осигурителните и трудови права на хората в променящата се среда, в която изчезват традиционните работни места. Все повече работата ще се върши от вкъщи, от кафенето, ще има договори с различни фази на заетост, отбеляза управителят на НОИ Ивайло Иванов. Програмният директор на Фондация "Фридрих Еберт" Пенчо Хубчев каза, че има 2300 дигитални платформи за наемане на работа в света, които тотално променят досегашните форми на труд, като работещите често нямат осигуровки, стандарти за работно време, за условия на труд.
България е на последно място в Индекса за навлизането на цифрови технологии в икономиката и обществото /DESI/ за 2018 г., изоставайки с две места спрямо предходната година, отчетоха експертите. Участниците във форума се обявиха и за утвърждаване на стандарт за базова компютърна грамотност, промени в учебните планове и програми с фокус към математиката и природните науки, разширяване на план-приема в университетите по специалности, свързани с информационни технологии.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.