Снимка: iStock
Пациентът е на 58 години
По време на операция на пациент с коронавирусна инфекция екип медици от ВМА установява, че болният не се повлиява от стандартните дози кръворазреждащи медикаменти, използвани при други подобни случаи. Лекарите споделят важния детайл, в стремеж да помогнат на колегите си, които може да изпаднат в подобна ситуация, съобщиха от лечебното заведение.
НОВА ЗАПЛАХА: Опасен щам на вирус заплашва света
Медиците влизат по спешност в специално обособената операционна зала за работа с такива пациенти заради влошеното състояние на 58-годишен пациент с тежко протичане на инфекцията – с изразена дихателна недостатъчност, сатурация 75 (ниво на кислород в кръвта), с разгърната клинична картина на масивна двустранна пневмония, и придружаващи заболявания артериална хипертония и леко изразена сърдечна недостатъчност. Диагностициран е със силни болки и изстиване на десен долен крайник и е преценен от специалистите за спешно съдово-реконструктивно лечение, заради риск от влошаване на здравословното състояние.
Рекорден брой от над 100 починали с COVID-19
"Проведохме обсъждане на спешен колегиум, където бе предложен сценарий за интраоперативно лечение, въпреки тежкото общо състояние на болния. А целта е ясна – предотвратяване на евентуална ампутация", казва д-р Светозар Марангозов.
❗️ВАЖНО за операциите при COVID-пациенти❗ 👉На важен детайл попаднаха специалистите от Клиника по съдова хирургия на...
Posted by Военномедицинска академия - ВМА on Tuesday, 10 November 2020
Операцията продължава около 1,5 часа при спазване на всички протоколи за защита на болния, персонала и недопускане на разпространението на опасната инфекция в лечебното заведение.
Заради оскъдния опит в операциите на болни с доказан COVID-19 и сложността на ситуацията, произтичаща от общото състояние на болния, медиците действат по индивидуален алгоритъм за оперативни интервенции в такава ситуация.
Това налага използването на иновативен подход за овладяване на ситуацията и прилагане на много по-високи дози кръворазреждащи средства с цел лечение и профилактика на съдови усложнения от подобен тип при тези болни.
Семейство учени стои зад новата ваксина срещу COVID-19 (СНИМКИ)
И след самата операция пациентът приема много високи дози антикоагуланти и съдоразширяващи средства, като състоянието му е стабилно, благодарение на интердисциплинарната екипна работа във ВМА.
Екипът на Клиниката по съдова хирургия, ръководена от проф. Кузман Гиров, е в процес на разработване на алгоритъм за работа при такива болни с цел профилактика и лечение в хирургичните клиники, както и подобряване на качеството на предоставяната медицинска грижа.
ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК или iOS (Apple) ТУК.
Редактор: Тони Господинов