Все още предстои да бъдат съдени 355 обвиняеми

Италианското правосъдие осъди 70 членове на Ндрангета - най-мощната мафиотска група в Италия, както и други заподозрени, като наложи присъди от десет години или повече затвор на около тридесет от тях, в рамките на най-големия процес срещу мафията от края на 1980-те години.

Започна най-големият съдебен процес срещу мафията в Италия

Съдия Клаудио Парис прочете присъдите срещу 91 обвиняеми в огромната съдебна зала в град Ламеция Терме (Калабрия), където от януари се провежда „макси-съдебен процес“ срещу стотици заподозрени членове на синдиката на организираната престъпност Ндрангета и техните сътрудници, предаде АФП.

Все още предстои да бъдат съдени 355 обвиняеми, като се очаква производството да продължи две или повече години. Разследванията отнеха няколко години и завършиха с арести през декември 2019 г.

Осъдените 91 души избраха бърз процес при закрити врата, което им позволи, в случай на присъди, те да бъдат намалени с една трета.

БИЗНЕС ЗА МИЛИОНИ: Складира ли италианската мафия боклук в България?

Известният прокурор за борба с мафията Никола Гратери, чийто усилия да победи Ндрангета го принудиха да живее под полицейска защита повече от 30 години, каза, че всичко е минало „много добре”.

„От 91 обвиняеми 70, считани за невинни, са били осъдени“, каза той пред италианската информационна агенция AdnKronos, добавяйки, че оправдани са били второстепенни дребни играчи.

Максималната присъда от 20 години, изисквана от прокуратурата, са получили някои от най-опасните от тях.

Кои са играчите на мафиотската сцена в Европа

По думите на Гратери, около една трета от тази група са получили присъди от десет години или повече, а 21 души са били оправдани.

Ндрангета, вкоренена в най-бедния регион на Италия, Калабрия, изпревари сицилийската Коза Ностра по сила и богатство и контролира по-голямата част от потока на кокаин, влизащ в Европа.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.

Редактор: Георги Генов
Източник: БГНЕС