Неясни договори са част от тежкото наследство на ББР, добави министърът

ББР ще се фокусира към директно финансиране за малки и средни предприятия. Това каза министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер при представянето на новата програма на институцията.

„Най-добрият икономически растеж е този, които се базира на иновативната икономика. Положихме усилия и обединихме всички институции за подкрепа на иновациите и икономическия растеж. ББР ще се фокусира върху подкрепата за малки и средни предприятия и тяхното директно финансиране. Друга важна институция е Фондът на фондовете, който ще определя финансови посредници за финансирането по различни европейски програми. Министерството фокусира при себе си работа по оперативни програми, иновации и подкрепа за стартиращи предприятия”, обясни министърът.

Той добави, че Българската банка за инвестиции ще има важна роля за промотирането на България сред инвеститорите.

ББР ще подпомага бизнеса заради скъпия ток

„Допълнителен механизъм за насърчаване на инвеститорите е нашият закон за инвестициите, които позволява големи инвеститори да кандидатстват за подкрепа от държавата”, обясни Лорер.

Министърът обърна внимание, че неясни договори са част от тежкото наследство на ББР.

„През миналата година ББР правеше по един комфортно голям заем на месец, сега ситуацията е различна. Вече говорим за 42 броя кредити. Това е сериозна индикация за това, че БРР набира скорост и новата програма ще ускори тази тенденция”, уточни министърът.

Даниел Лорер коментира и темата за „златните паспорти”.

„Те станаха проблем в България, защото макар и да са една насърчителна инвестиционна схема, тя беше опорочена. Европейските и американските ни партньори сигнализираха еднозначно, че така не се прави”, обясни той.

Стана ясно и че, Българската банка за развитие е разработила нов продукт за подпомагане на фирмите при неочакваното повишаване на цените на електроенергията, информират от ББР. Банката предоставя възможност да разсрочат разходите си за електричество за четири последователни месеца по избор в рамките на 2022 г.

Размерът на финансирането ще се определя на база на нетната стойност (след приспадане на компенсацията от държавата) на фактурите за консумирания от дружествата ток за периода януари – декември 2022 г., като банката може да покрие до 75% от стойността на съответната фактура.

ББР ще предоставя целево финансиране на микро, малките и средни предприятия от всички сектори на икономиката. Обемът на програмата е 20 млн. лв. Минималният размер на целевия кредит е 20 000 лв., а максималният – 200 000 лв.

Новата програма за подпомагане за справяне с нарастващите цени на електроенергията ще помогне на фирмите да получат улеснен достъп до ликвидност за справяне с кризата.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.

Редактор: