Снимка/Видеа: БГНЕС
Той откри икономическия форум „Шумът на парите 2022”
Бюджетът помага да се задържи инфлацията и дава повече средства на хората, за да посрещнат по-големите си разходи. Това заяви вицепремиерът и финансов министър Асен Василев, отговаряйки на въпрос дали предлаганата актуализация на бюджета ще се справи с инфлацията, предаде БГНЕС.
„Този бюджет прави няколко неща. Както виждате, част от приходната част намалява данъци, което един път дава повече средства в джоба на работещите родители, втори път намалява крайната цена за потребителите на редица стоки, свързани с енергетиката. Така че от тази гледна точка бюджетът помага да се задържи инфлацията, от друга страна дава повече средства на хората, за да посрещнат по-високите си разходи“, обясни финансовият министър.
На въпрос дали очаква стагфлация, както прогнозира доклада на БАН за икономическото развитие на страната, Василев отговори: „Не. През първото тримесечие икономическият растеж беше 4.5%, очаквам и през това тримесечие също да е положителен, така че не очакваме стагфлация. Средно за годината сме заложили растеж от 2.9%“.
Василев: До дни ще има антикризисна програма с помощи за хората и бизнеса
Василев откри форума "Шумът на парите 2022”. Вицепремиерът обясни, че България е ключова част от пъзела за решаване на газовия проблем на Европа. Преди това той обясни, че инфлацията не е временно явление вследствие на войната, тя е заложена по-отрано. Войната е ускорила процесите и е ударила доставките на световните пазари.
Василев: Забрана за износ на зърно от страната няма
"Не могат да излязат над 25% от износа на зърно, виждаме цени на зърното, които са 3 пъти по-високи. В очакване допълнително да се покачат. Русия няма да изнася зърно, Украйна не може, Индия спря износа, Китай са изкупили всички фючърси, очертава се една не много красива картина на пазара за зърно, това влиза във всички храни, които ядем директно или индиректно. На тази не особено красива и приятна картина какво можем да направим ние", попита реторично Василев.
"Има няколко неща, които започнаха да се случват. За първи пъти има координация в покупките на газ на ниво ЕС. За първи път имаме интегрирана европейска политика, гледа се регионално на доставките, това отваря възможности. Старата инфраструктура у нас от комунистическо време, която носеше газ от север на юг, в момента се ползва на обратно, говорим за 20 млрд. куб. м, които могат да се транзитират от юг на север", добави Василев. "Ние сме малка част от това – около 2 млрд. Останалите 18 могат да минат извън нашите граници на север или на запад. Ние сме ключова част от пъзела за решаване на газовия проблем на цяла Европа", категоричен е Василев.
"Ние сме голям износител на зърно, 7 млн. тона сме произвели миналата година, на нас ни трябват 2 млн. тона, останалото се изнася. Текат разговори да се направи политика, която да погледне на търсене и предлагане на зърно и храни като национална държава в Европа, след което да тръгнем към външни пазари, уточни Василев. Разговори се водят още", добави той.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Ина Григорова