Снимка: iStock
Вижте кои са те
2022 беше година на изключителни сътресения - от войната в Украйна до катастрофалните природни бедствия. АФП представя някои от думите и изразите, които определиха отиващата си 2022 г.
Армагедон
С войната в Украйна и все по-яростните заплахи от страна на руския президент Владимир Путин призракът на ядрената война започна да преследва земното кълбо за първи път от десетилетия насам.
"Не сме се сблъсквали с перспективата за Армагедон от времето на Кенеди и Кубинската ракетна криза" през 1962 г., заяви през октомври президентът на САЩ Джо Байдън.
Експертите предупредиха за най-опасната ситуация, която помнят, като опасенията не се ограничават само до Русия: Севернокорейското дрънкане на ядрено оръжие достигна нови висоти, а светът се подготвя за първия от 2017 г.ядрен опит.
Лондон Бридж
На 8 септември в 18:30 ч. Бъкингамският дворец обяви, че кралица Елизабет II е починала, слагайки край на най-дългото управление в британската история и предизвиквайки сътресения по целия свят.
В продължение на 10 дни британците отдаваха почит на единствения монарх, когото повечето познаваха, следвайки внимателно подготвена поредица от церемонии.
Програмата на събитията, известна с кодовото име "Лондон Бридж (Лондонски мост), определяше с най-малки подробности всеки аспект на протокола, включително водещите на Би Би Си да носят черни вратовръзки.
В крайна сметка тя почина в Шотландия, което означаваше, че влизат в сила специални разпоредби - операция "Еднорог".
Анализ на международните събития на 2022 г.
Загуби и щети
Световни лидери и преговарящи пристигнаха в египетското пристанище Шарм ел-Шейх на Червено море за последната среща на върха на ООН (COP27) за справяне с изменението на климата.
След напрегната среща на високо равнище, която бе оценена като зле организирана, бе постигнато споразумение за фонд за "загуби и щети", който да помогне на уязвимите държави да се справят с опустошителните последици от изменението на климата.
Зад това институционално звучащо име се крие разруха за милиони хора в развиващия се свят.
Срещата на върха беше приветствана като историческа, но мнозина изразиха гнева си от липсата на амбиция за намаляване на емисиите на парникови газове.
Жена. Живот. Свобода.
Това е призивът, който протестиращите в Иран скандират след смъртта на Махса Амини, млада жена, арестувана от полицията в Техеран.
Протестиращите изгориха плакати на върховния лидер аятолах Али Хаменей, а жените се появиха на публични места без забрадки - сцени, които едва ли можехме да си представим преди бунта.
Демонстрациите продължиха повече от три месеца и изглежда представляват екзистенциално предизвикателство за 43-годишното управление на религиозния режим.
Синя отметка
Малката синя отметка (всъщност е бяла на син фон), която удостоверява потребителите на Twitter, се превърна в символ на хаоса, обхванал платформата за социални медии след придобиването ѝ от Илон Мъск на стойност 44 милиарда долара.
Непостоянният шеф на Tesla обяви, че всеки, който иска да получи заветната синя отметка, ще трябва да плати 8 долара, но часове по-късно се отказа от този план, а няколко седмици след това отново въведе по-сложна система.
Близо два месеца след поглъщането бъдещето на Twitter виси във въздуха, като хиляди служители са съкратени, рекламодателите напускат, а самият Мъск обеща да се оттегли от поста главен изпълнителен директор веднага щом намери някой достатъчно "глупав", за да го поеме, след като онлайн анкета показа, че мнозинството иска той да си отиде.
Решението "Роу срещу Уейд"
С историческо решение доминираният от консерваторите Върховен съд на САЩ отмени знаменателното решение "Роу срещу Уейд" от 1973 г., с което се утвърждава правото на жената на аборт.
Върховният съд постанови, че отделните щати могат да ограничават или забраняват процедурата - решение, от което се възползваха няколко дясноориентирани щата.
Във Вашингтон и на други места избухнаха незабавни протести, които показаха колко противоречива е темата за Съединените щати.
Премахването на решението "Роу срещу Уейд" се превърна в решаваща битка по време на междинните избори в САЩ, в които кандидатите, подкрепящи правото на аборт, спечелиха няколко победи.
Тих отказ
Една от "думите на годината" във Великобритания и Австралия, тази фраза се отнася до правенето на минимума в работата, в знак на протест срещу работодателя или за да се подобри балансът между професионалния и личния живот.
Тенденцията, която предизвика дебат за преумората, особено в Съединените щати, изглежда се е появила за първи път в публикация в TikTok през юли.
"Не се отказвате директно от работата си, но се отказвате от идеята да се справяте с нея", се казваше в поста, който стана вирусен и събра близо половин милион харесвания.
Най-честите хакерски атаки през 2022 г.
Мокра маруля
С наближаването на края на хаотичния и краткотраен мандат на Лиз Тръс като британски премиер, седмичникът "Икономист" отбелязва, че ефективният период на нейното управление е бил "приблизително колкото срока на годност на марулята".
Таблоидът "Дейли Стар" се възползва от идеята, като пусна уеб камера на живо, на която се вижда споменатият зеленчук - с очички, до снимка на нещастната Тръс.
Пребиваването ѝ на премиерския пост продължи само 44 дни и включваше минибюджет, който срина пазарите и предизвика изключителни политически сътресения. В крайна сметка марулята победи.
Доматена супа
Протестиращите за опазване на околната среда, които искаха да привлекат вниманието към ролята на потреблението на изкопаеми горива за климатичната криза, през октомври хвърлиха доматена супа върху картината "Слънчогледи" на Винсент Ван Гог в Националната галерия в Лондон, с което дадоха началото на поредица от подобни акции.
Оттогава насам активисти заляха с картофено пюре Клод Моне и се залепиха върху творби на Анди Уорхол, Франсиско Гоя и Йоханес Вермеер.
За някои активистите са герои, които смело привличат вниманието към извънредната ситуация, свързана с климата. За други атаките са контрапродуктивни и губят сила, тъй като стават обичайни.
А4
В Китай избухнаха протести, които първоначално бяха свързани с ковид ограниченията, а по-късно прераснаха в по-широко политическо недоволство, като представляваха най-голямата заплаха за властите в Пекин от 1989 г. насам.
Демонстрациите станаха известни в някои среди като протестите "А4", тъй като протестиращите държаха празни бели листове с размер А4 в знак на солидарност и като знак за липсата на свобода на словото в Китай.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Цветина Петрова