Снимка: iStock
35 тона нефтопродукти са изтекли от кораб под български флаг в Сърбия
Към настоящия момент няма постъпила информация за замърсяване в българския участък на река Дунав във връзка с разлива край Нови Сад. Това заявиха от МОСВ.
Министерството уточни, че ситуацията се следи, включително и чрез Системата за ранно предупреждение за аварийни замърсявания на река Дунав, в която участват държавите от международния басейн на реката. Информирани са всички компетентни институции с цел предприемане на действия при необходимост.
След разлива на петрол в Дунав: Има ли опасност за българските води
35 тона нефтопродукти са изтекли от кораб под български флаг по основното течение на река Дунав, близо до Челарево (Сърбия), на 1287 метра надморско равнище.
Времето, изчислено от специалистите, за разпространение на замърсяването, е около 24-30 часа до навлизането в страната. Като се има предвид обявеното количество замърсител, дължината на вълната на замърсяване ще бъде на разстояние около 70-100 км в условия на ненамеса, надолу по течението от района на производство на събитието, съобщава stiripesurse.ro.
Според експерта Георги Георгиев разлив в такъв мащаб в реката не е имало. "Имали сме малки разливи. 35 тона да се разлее въобще не е малък проблем. Най-вероятно е авария, защото корабният парк на България, Румъния и Украйна е много остарял. Вероятността част от това гориво да достигне до България е много малка. Преди разливът да стигне до България има два хидровъзела, затова смятам, че ще се утаи в езерото Прахово 2. Там ще бъде събрано от сръбските органи", смята той.
По думите му и на двата бряга има замърсяване – и на румънския и на сръбския. "Това е голям риск за водоплаващите птици, само човек може да ги спаси. За рибите няма опасност. Нивото на Дунав е много високо, островите са залети. Части от разлива биха нанесли вреди, ако достигне до България. Имали сме случаи на замърсяване на кораби, които изхвърлят трюмни води", обясни Георгиев.
Санкциите по сръбското законодателство, ако се установи умисъл, са от 6 месеца до 8 години затвор, както и глоби за вреди на околната среда.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Цветина Петкова