По думите му няма фискален импулс, който да потисне инфлацията у нас

Миналата година завърши с 3% дефицит, не е геройство да се достигнат пак. Въпрос на конструкция и да решиш да свиеш някои неща. Бюджетът в тази ситуация действа проинфлационно. Той добавя инфлация. Това важи както за този, така и предишния. Основната причина за високата на инфлация бяха пазара на труда и политиката в публичните финанси. Това каза за "Денят на живо" финансистът Любомир Дацов.

Дацов: Нито един финансов министър не се е провалял, колкото Асен Василев

По думите му няма фискален импулс, който да потисне инфлацията у нас. "Не е характерно да има отрицателни становища в секторните парламентарни комисии по отношение на бюджета, където имаше съгласие нещата изглеждаха относително странно. Това произтича от формата на разпределение на силите - в Бюджетна комисия мненията на БСП и финансовия министър силно съвпадаха. ''Възраждане'' трудно може да разбереш какво мнение имат, ИТН са по-скоро близки до ГЕРБ и ДБ. Ключова роля играе принадлежността - ляв или десен. Секторните интереси също надделяват. Лихвените плащания са нараснали близо три пъти спрямо миналата година", коментира той.

Според него Асен Василев е виновен бюджетът да бъде така дебалансиран. "Не мисля, че пенсионерите печелят от вдигането на пенсиите, защото така се предизвиква инфлация, която изяжда доходите. През следващите три години ще имаме по-висока инфлация спрямо еврозоната, заради предлаганите социални политики. Няма как дефицитът да бъде 4%, иначе ще ни обявят в процедура на свръхдефицит. Дивидентът от държавните предприятия ще помогне да бъдат покрити разходи, така се намалява дефицитът, но това е неустойчива мярка и създава повече проблеми", заяви Дацов. 

Целия разговор гледайте във видеото.

Новините на NOVA - в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Цветина Петкова