Важно е да не могат служебни правителства да вземат дългосрочни стратегически решения за съдбата на България, допълни тя
Важно е да не могат служебни правителства да вземат дългосрочни стратегически решения за съдбата на България. Както се случи със смените на службите. Могат да бъдат търсени подобни ограничения. Мнението е на проф. Екатерина Михайлова, бивш народен представител, конституционалист и университетски преподавател. Тя беше гост в предаването "Твоят ден". Според нея в този вид конституционните предложения не могат да работят. Има няколко хипотези, измислени една след друга, само ако не работи предната, каза Михайлова.
Преди решението на ВСС за Гешев: Политическите коментари за имунитетите и Конституцията
"Един основен закон не трябва да се прави ей така, на парче, на крак, в движение, без сериозно обмисляне. За промени в Конституцията са необходими обоснованост - сериозна преценка дали изобщо е нужна промяна и оценка на въздействие - какво ще се случи след като нещо бъде направено, а не само да заявим, че искаме да стане. Трябва да има задължителни обществени консултации. Съдийската колегия трябва да бъде променена така, че съдиите да вземат кадровите решения. не бива да се допуска политизиране. Трябва да се помисли как да се ограничат правомощията на главния прокурор, така че да не допуснем да стане просто ръководител, а другите прокурори да се превърнат в местни феодали", заяви Михайлова.
По думите ѝ предложенията за предварително одобрени възможни служебни премиери не среща подкрепа. "Председателят на НС е ярка политическа фигура, далеч от образа на служебен премиер, а председателят на КС не може да изпълни тази длъжност заради забрана от Конституцията. Същото важи и за управителя на БНБ. Не може да бъде на политически постове", обясни тя.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина Петкова