Снимка: iStock
Документалният филм "Атънбъро и юрското морско чудовище" ще разкаже повече научното откритие
На плаж в графство Дорсет, Южна Англия, е открит изключително добре запазен череп на гигантски плиозавър - праисторическо морско чудовище, който може да разкрие тайни за тези вдъхващи страхопочитание същества.
Плиозаврите са властвали в океаните по времето, когато динозаврите са бродили по сушата. Откритата вкаменелост е на възраст около 150 милиона години, което е с почти 3 милиона години по-малко от всички други находки на плиозаври. Изследователите анализират екземпляра, за да установят дали той може да е нов за науката вид.
Pliosaur discovery: Gigantic skull of sea monster is found on the cliffs of Dorset's Jurassic Coast https://t.co/7ncuZ64Ttt pic.twitter.com/4OkyC6fiAo
— Daily Mail US (@DailyMail) December 10, 2023
Първоначално забелязан през пролетта на 2022 г., фосилът, заедно със сложното му изкопаване и продължаващото научно изследване, сега са подробно описани в предстоящия документален филм на Би Би Си "Атънбъро и юрското морско чудовище", представен от легендарния естествоизпитател сър Дейвид Атънбъро, който ще бъде излъчен на 14 февруари.
Археолози откриха останки от две бебета динозаври (СНИМКИ)
Огромните размери на месоядното морско влечуго са толкова големи, че черепът, изкопан от скала по "юрския бряг" на Дорсет, е дълъг почти 2 метра. Във вкаменената си форма екземплярът тежи над половин метричен тон. Според Енциклопедия Британика видовете плиозаври са можели да достигнат дължина до 15 метра.
Gigantic skull of prehistoric sea monster found on England’s ‘Jurassic Coast’ pic.twitter.com/aNSNRAysYu
— Engelbert Heta (@SparshSrivast14) December 12, 2023
Вкаменелостта е била заровена дълбоко в скалата, на около 11 метра над земята и на 15 метра надолу по скалата, разказва местният палеонтолог Стив Ечес, който е помогнал за откриването ѝ.
Извличането му се оказало опасна задача, изпълнена с опасности, тъй като екипът се надпреварвал с времето в периода с хубаво време, преди летните бури да се приближат и скалата да ерозира, вероятно отнасяйки със себе си рядката и значима вкаменелост.
Фосил, намерен в Бразилия, може да хвърли светлина върху произхода на динозаврите (ВИДЕО)
Ечес научава за първи път за съществуването на фосила, когато неговият приятел Филип Джейкъбс му се обажда, след като се натъква на муцуната на плиозавъра на плажа. Още от самото начало двамата били "доста развълнувани, защото челюстите му се затваряли заедно, което показва, че фосилът е завършен", казва палеонтологът.
След като с помощта на дронове картографира скалата и определя точното местоположение на останалата част от динозавъра, Ечес и екипът му започват триседмична операция, при която издълбават скалата, докато висят във въздуха."Цяло чудо е, че го измъкнахме", каза той, "защото имахме един последен ден, за да извадим това нещо, което направихме в 21:30 ч".
Приключение в "Джурасик парк": Кътче в Боливия - земя на динозаври (ГАЛЕРИЯ)
Палентологът се заел със задачата старателно да възстанови черепа. Имало е много разочароващ момент, тъй като калта и костта са се напукали, но "през следващите дни и седмици всичко беше като пъзел. Отне много време, но всяка част от костта беше върната обратно", каза Ечес.
Това, че вкаменелостта е останала в такова добро състояние, е "чудо на природата", добави ученият.
Gigantic Skull Of 'Sea Monster' Pliosaur Discovered On UK's Jurassic Coast https://t.co/ug8o7sF0Xc pic.twitter.com/NqtCBjq86O
— NDTV (@ndtv) December 10, 2023
Почти непокътнатата вкаменелост осветлява характеристиките, които са направили плиозавъра наистина страшен хищник, ловуващ плячка като приличащия на делфин ихтиозавър. Върховният хищник с огромни остри като бръснач зъби е използвал различни сетива, включително сензорни ями, които все още се виждат на черепа му и които може би са му позволявали да открива промените в налягането на водата, според документалния филм.
Според Емили Рейфийлд, професор по палеобиология в Бристолския университет в Обединеното кралство, която участва в документалния филм, плиозавърът е имал два пъти по-мощна захапка от соленоводния крокодил, който днес има най-мощните челюсти в света. Праисторическият морски хищник би могъл да се врязва в автомобил, казва тя.
Андре Роу, постдокторант по палеобиология в Бристолския университет, добави, че "животното е било толкова масивно, че можело да ловува всичко, което е имало нещастието да се окаже в неговото пространство".
Редактор: Цветина Петрова