Автомобилът вече е препродаден
Мъж качи клипове в социалните мрежи, на които демонстрира, че шофира с 260 км/ч на Околовръстното в София. Екипът на „Здравей, България” се опита да се свърже с него. Отговор няма. Мъжът си е изтрил клиповете тази нощ.
От прокуратурата съобщиха, че са се самосезирали по случая след излъчването на кадрите по NOVA. Образувана е преписка и е възложена проверка на СДВР. В хода на проверката следва да се приобщят видеозаписи от камери, да се установи самоличността на шофьора, както и да му бъдат снети сведения, се казва в съобщението на прокуратурата.
Разследващите са стигнали до последния собственик на колата. Оказва се, че автомобилът вече е изнесен от страната, а проверка ще трябва да установи кога точно шофьорът е развивал високите скорости.
Плеймейтка се похвали, че кара с 256 км/ч по „Тракия” (ВИДЕО)
Автомобилът вече е препродаден и предстои да се разбере в кой период са заснемани видеата. „Много от камерите са с различни собственици. Някои от тях са наши и на СДВР, други са на общината и на частни организации. Така че от които камери могат да се свалят, ще бъдат и ще бъдат приобщени. Проверката ще се извърши в пълен обхват”, закани се главен инспектор Лъчезар Близнаков от „Пътна полиция”.
Само в рамките на 10 дни, това е вторият случай на шофиране с висока скорост, заснето от самия водач. Плеймейтката Кристин Йорданова качи клип с 260 по магистралата.
„Много трудно се доказва скорост без техническо средство. На базата на клипове и един скоростомер, този човек не може да бъде санкциониран”, заяви в ефира на „Здравей, България" Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи.
По думите му законодателството допуска друг вид разследване, което може да се проведе. „Става въпрос за член 325, ал. 3 от НК, който казва, че когато имаш хулиганска проява, извършена с моторно превозно средство, носиш наказателна отговорност до 3 години. Този клип категорично е хулиганска проява. Прокуратурата има повод да се самосезира и да започне едно разследване”, каза Владимир Тодоров. Той обясни, че в случая трябва да се възложи видеотехническа експертиза.
Полицията ще издири и санкционира момичето, карало с 256 км/ч по „Тракия”
„Сигурен съм, че в тунела на „Люлин” има и камери, които могат да се използват като доказателство кой е управлявал автомобила”, обясни Тодоров. „Прокуратурата трябва да се самосезира, да възложи разследване, да назначи експерти, да изиска видеокадрите”, обясни Тодоров.
След срещата вчера на министъра на транспорта с родители на загинали деца, Владимир Тодоров очаква, че ще има промяна в подготовката на младите водачи. Той коментира още, че в Швейцария се конфискуват коли за превишена скорост, като това може да стане и за 50 км/ч превишаване на скоростта, а автомобилът става полицейски.
„Аз мога да дам един пример с Франция. За един километър превишена скорост, в населено място, книжката се отнема и има 2 месеца така нареченото неделно училище. Ако човекът изобщо не се яви, книжката му се отнема за една година. Там отново преминава обучение, явява се на изпити, решава тестове и ако заслужи да получи книжката, ще я получи”, коментира Мариела Николова, майка на загиналия в катастрофа музикант Николай Николов.
„Говорим за случай, в който явно този шофьор не за първи път кара с тази скорост. Явно му носи радост, иска да сподели, да се покаже в обществото”, коментира Мариела Николова.
„Какво става обаче с шофьорите, доказано причинили смърт на пътя? В нашия случай има условна присъда, за която костваше 4 години и половина. Турски шофьор на автовоз. Той влиза и излиза 52 пъти от нашата страна, упражнява свободно професията си. Когато е задържан на границата на 52-ия път, сравнително бързо се дава ход на дело, като вече призован, вече обвиняем. По съвсем кратки процедури, признаване на вина, използване на вратички, които дават на съдията право за по-малко от половин час да се произнесе, че той е условно осъден 3 години, с 5 години изпитателен срок. След 2 часа този турски гражданин напуска страната”, разказа Мариела Николова.
„На няколко пъти се подчертаваше, че той няма други провинения на пътя, че е оказал съдействие на пътя. А сега го няма. Още по-неотквираем е. Дори неговият адвокат няма връзка с него”, каза Мариела Николова.
„Апелативният съд в Пловдив има право да определи 4 редовни дати, на които той да бъде редовно призован. Трябва да му се връчи писмо. Той не знае, че е призоваван. Няколко дни преди третата дата, съдът пише писмо до Министерството на правосъдието да бъдат помолени турските власти да ни съдействат. В понеделник е четвъртата дата, не се надяваме да има развитие по случая”, каза Николова.
Обяснението на психолозите за подобно поведение на пътя често е, че става въпрос за системен проблем. „Това какво ще предизвика в гледащите - в едни възхищение, в други страх, в трети болка. По-скоро в мен би предизвикало съжаление, че такъв човек е произходил от семейство, което не се е погрижило за психиката му и за границите, които той трябва да познава”, коментира Ина Антонова.
Повече гледайте във видеото.