"Високите дефицити и дълг "създават нарастващ риск за американската и световната икономика", каза Кристалина Георгиева

Международният валутен фонд призова вчера САЩ да повишат данъците, за да ограничат нарастващите нива на дълга, като същевременно приветства "стабилния и динамичен" растеж на най-голямата икономика в света и напредъка в контролирането на инфлацията, предадоха Ройтерс и ДПА.

В заключителното си изявление за годишния преглед на икономическите политики на САЩ председателката на МВФ Кристалина Георгиева заяви, че високите дефицити и дълг "създават нарастващ риск за американската и световната икономика, като потенциално могат да доведат до по-високи разходи за фискално финансиране и до нарастващ риск за плавното разсрочване на падежните задължения". 

Георгиева: Инфлацията намалява бързо и очакванията са, че ще се върне до 2% през втората половина на 2025 г.

В изявлението си МВФ леко понижи прогнозата си за растежа на БВП на САЩ през 2024 г. до 2,6% от прогнозата за 2,7%, съдържаща се в световните икономически перспективи на глобалния кредитор, публикувани през април.

Въпреки това прогнозата на МВФ за инфлацията в САЩ е малко по-оптимистична от собствената прогноза на Федералния резерв, отчасти защото бумът на потребителските разходи в страната след пандемията може би затихва, отбеляза Георгиева пред медиите

Тя добави, че траекторията на инфлацията в САЩ дава увереност на МВФ, че инфлацията ще се върне към поставената от Федералния резерв цел от 2% през 2025 г. Предишната прогноза на Федералния резерв предвиждаше това да се случи едва през 2026 г. 

САЩ избегнаха първото в историята изпадане в неплатежоспособност

Централните банки повишават лихвените проценти, за да ограничат търсенето, напомня ДПА. За Федералния резерв на САЩ борбата с високите потребителски цени е въпрос на баланс. Ако лихвените проценти са твърде високи, съществува риск от рецесия.

Икономиката на САЩ обаче остава изненадващо силна въпреки високите лихвени проценти. Вчера МВФ подчерта, че американската икономика е "забележително силна" и демонстрира здравословен икономически растеж.

"САЩ са единствената икономика от Г-20, чието равнище на БВП сега надхвърля равнището отпреди пандемията. Това е добре за САЩ и е добре за световната икономика", допълни Кристалина Георгиева. 

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase

Източник: БТА, Асен Георгиев