Снимка: БГНЕС
Това заяви председателят на 50-ото НС
Ярки политически фигури не трябва да бъдат служебни премиери. Това заяви Рая Назарян след продължилата близо 40 минути среща с президента Румен Радев. Председателят на 50-ото Народно събрание разговаря с държавния глава в качеството си на един от политиците, които по Конституция може да бъдат назначени за служебен министър-председател.
"С президента проведахме съдържателен и дълъг разговор по всички теми от дневния ред на обществото. Обсъдихме като важна и добра тенденция връщането на добрия диалог между партиите и се обединихме около тезата, че той трябва да продължи и в предстоящата предизборна кампания", подчерта Назарян.
Зафиров: Служебният премиер ще бъде нов, очакваме честни избори
По думите ѝ двамата са разговаряли и за нейното "евентуално съгласие за приемане на поста служебен премиер". "Пред държавния глава препотвърдих моята позиция отпреди няколко дни. А именно, че ярки политически фигури няма да допринесат за добрия тон и диалога между партиите в една предизборна кампания, която трябва да продължи, нито ще повишат доверието в политическия процес", категорична беше Назарян.
Тя подчерта, че "ГЕРБ ще се яви на тези избори с равен старт с всички останали политически формации и ще се бори за честна победа".
Според шестата поправка на Конституцията Румен Радев трябва първо да проведе консултации с политическите партии, представени в парламента. След това да избере служебен министър-председател, но от наистина късия списък с имена, който се свежда до председателя на НС, шефа на БНБ или неговите заместници, шефа на Сметната палата или негов заместник, омбудсмана и неговия заместник.
Още през март да оглавят служебен кабинет отказаха гуверньорът на БНБ Димитър Радев, както и подуправителите на централната ни банка, тогавашният председател на Народното Събрание - Росен Желязков, както и заместник-председателите на Сметната палата. Що се отнася до омбудсмана - Диана Ковачева беше избрана за съдия в Европейския съд по правата на човека, а нейната заместничка подаде оставка преди процедурата за избор на служебна власт още през март като до момента Народното събрание не е излъчило техни заместници.
Предвид факта, че от всички потенциални кандидати за служебен премиер – поста прие само Димитър Главчев, все по-вероятно е той да остане начело и на новата служебна власт. По процедура, след като избере премиер, той трябва да предложи кабинет, който да бъде одобрен и назначен. След това следва и издаването на указ за провеждане на извънредни парламентарни избори.
Репортер: Мартин Керефейски
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase