Къде е границата между правата на болните и сигурността на гражданите

Ескалира драмата с психично болен мъж, който се барикадира в дома си в София. Колко опасни са хора с психични заболявания в моменти на обостряне на болестта и когато не са в полезрението на лекари, а са оставени да се грижат сами за себе си? Темата в „Интервюто в Новините на NOVA” коментира д-р Велислава Донкина, клиничен психолог и ръководител на център за психоанализа и медицина.

Заплахи и замеряне с кофи от латекс: Психично болен тормози жители на столичен квартал

Мъжът тормозел и заплашвал съседите си. Те били принудени да се изнесат временно, за да опазят децата си. Твърдят, че мъжът хвърлял различни предмети от терасата си, докато децата играели пред блока, включително кофи с латекс.

„От една страна не е добре да гледаме на хората със заболявания като на някой, който е опасен. Когато нямаме познания за дадена болест ни се струва страшно и не можем да реагираме адекватно, да помогнем”, каза д-р Донкина.

Според нея в моменти на изостряне на заболяването пациентът може да бъде опасен и за себе си, освен за околните. „Тези хора са се справили в случая, но понякога дори в семейството е трудно да се организира грижа за човек с такова страдание. Трябва да мислим за цялостна здравна политика, която да работи по всички стъпки от диагностика, превенция до помощ”, добави специалистът.

„Ние трябва да имаме удържаща система, която да подпомага хората да продължат да се лекуват но и да се интегрират в обществото”, заяви д-р Донкина.

„От ежедневната си практика мога да кажа, че има доста голям брой хора, които не са обхванати от необходимата им грижа”, каза още тя.

Целия разговор вижте във видеото.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase