Без мнозинство и за промяна на изборната система
В настоящия парламент няма мнозинство за промяна на изборната система. Това съобщи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ден, след като отправи предложение към останалите формации. Политическите сили обмислят варианти за преговори след вота.
Борисов се отказа от внасянето на промени в изборната система, тъй като изчисли, че няма да има достатъчно време и заради липсата на подкрепа. „Смесена, каквато беше през 2009 година. Дадох пример, за да се обсъди. Чухте обаче коментарите. Просто вече няма и време. Видях, че от никого от колегите това не се поема като нещо, което поне да го говорим за в бъдеще”, каза той.
Борисов: Няма време, нито желание от другите партии за въвеждане на смесено гласуване
„Нищо не трябва да се променя. Виждали сме в миналото, че това с мажоритарната система не е добре. За нас сега системата работи и промени не трябват”, твърди Делян Пеевски.
„Първо се надявам, че никой не е забравил, че именно с гласовете на ГЕРБ стана безумната промяна в Конституцията. Нека не подлагаме на риск и Изборния кодекс”, заяви Борислав Гуцанов, председател на ПГ на БСП.
„По отношение на избирателната система и идеите на такъв като Бойко Борисов. 2016 г. имаше референдум за смяна на политическата система, иницииран от нас, в инициативен комитет, преди да се създаде „Има такъв народ”. Два милиона и половина българи подкрепиха идеята за мажоритарен избор в два тура. Борисов и ГЕРБ в онзи парламент саботираха волята на народа за промяна на системата”, твърди Станислав Балабанов от ИТН.
Отлагат се и разговорите за обединение, след като вчера всички казаха „не” на нов опит за джентълменско споразумение. „Чух, че се упражняват върху това какво е джентълмен. Да се упражняват тогава какво е дама, дамско споразумение да направим”, смята Борисов.
Йорданов: Може да има кабинет, ако има партии с практична програма и конкретни цели
От „Продължаваме Промяната - Демократична България” предложиха премиер експерт, равно отдалечен от всички, с широка подкрепа, но останалите не са оптимисти.
„Кой ще предложи такъв човек? И в момента, в който бъде предложен, той няма ли да е партиен? Аз и това опитах с кабинета „Габровски”. След това правихме нещо подобно с отдалечени хора. Мария Габриел се върна от Брюксел. Какво би се случило, ако този неутрален Х човек, Господ, заиграе с някоя от партиите и другите не са доволни”, попита Борисов.
„Нагледахме се на спасители в годините. Важно е да се подходи практично и разумно, без емоции. Да се обсъждат кандидатурите. От „Продължаваме Промяната” трети месец говорят за надпартиен кандидат. Нека видим какви са предложенията им”, смята Балабанов.
Така опитите за преговори се очаква да продължат, след като вотът на избирателите стане факт.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase