Най-голямо е намалението на цените на групите "Развлечение и култура', "Ресторанти и хотели" и "Транспорт"

След отчетения пик на инфлацията в България през септември 2022 г., когато на годишна база тя достигна 18,7 на сто, и септемврийски стойности за 2023 г. от 6,3 на сто, днес Националният статистически институт (НСИ) обяви, че годишната инфлация в България за миналия месец е 1,2 на сто.

Управителите на БНБ и Австрийската централна банка обсъдиха присъединяването на България към еврозоната

Осезаем е спадът в инфлацията у нас, отчита НСИ. Средно за месец при потребителските цени тя е спаднала с 1 процент.

При развлеченията и културата инфлацията е спаднала с почти 14 процентни пункта. При ресторантите и хотелите спадът е с 2.5 процентни пункта, а при транспорта е с точно 2 на сто, сочат данните на НСИ.

Увеличение на инфлацията в цените също има в някои сектори, но то е далеч по-малко осезаемо. Най-много тя се е покачила в сектор образование с малко над три на сто, а при облеклото, храните и напитките увеличението е в рамките на статистическата грешка.

Финансист: Около милиард лева годишно струва на България да има собствена валута

Икономистът Адриан Николов отбеляза, че спадът при развлеченията и културата и хотелите и ресторантите е значителен. „Тези икономически отрасли напомпаха цените през летните месеци. След като свърши летният туристически сезон, тези няколко отрасли, които функционират доста сезонно, намаляват цените и това се вижда достатъчно ясно. Храните на годишна база са сравнително стабилни. Транспортът леко намалява, като това са големите групи стоки, които се отразяват на бюджета на всеки”, допълни Николов.

Редактор: Виктория Гетова
Източник: Пресцентър на НСИ