Снимка: Мартин Керефейски, NOVA
Екип на NOVA е на мястото на инцидента
Ден на траур в Сърбия. Почитат паметта на загиналите 14 души при срутването на навес на жп гарата в Нови Сад. Вече всички жертви са идентифицирани те са сръбски граждани. Един загинал е от Северна Македония, сред жертвите има и шестгодишно дете. Ранените са повече от 30. Екипът на NOVA - Мартин Керефейски и Георги Георгиев са на мястото на трагедията.
Около 18 ч. започна бдението пред гарата в града. В почти пълна тишина хората блокираха едни от основните булеварди в Нови Сад. Към момента ситуацията остава спокойна. Сформирана е комисия от 20 следователи, начело с главния прокурор на Сърбия, които да установят какво е довело до срутването на конструкцията и смъртта на 14 души.
На 1 ноември, 10 минути преди 12 ч. козирката пред входа на реновираната преди месеци централна гара в Нови Сад рухва. Екипи от цяла Сърбия започват спасителна операция и успяват да извадят две жени на 21 и 23 години, както и 18-годишен мъж от отломките. 8 часа екипите на пожарната, полицията и спасители търсят оцелели.
Трагедията в Нови Сад: Срутилият се навес на жп гарата не е бил част от реконструкцията на сградата
Сутринта не донесе спокойствие в Нови Сад. От болницата съобщиха, че тримата пострадали остават с опасност за живота. Още от рано се образуваха опашки пред центровете за даряване на кръв. В профила си в социалната мрежа Х сръбският президент Александър Вучич благодари на всички, които са оказали помощ. „Изразявам най-дълбоки съболезнования на семействата на жертвите, но и голяма благодарност на всички добри хора в Сърбия, които дариха кръв, които се притекоха на помощ при спасяването на ранените и убитите. Вярвам, че ще можем да си вземем поука от този тежък ден“, заяви той.
През целия ден опозиционните партии атакуваха управляващите. На разпит в прокуратурата беше извикан и министърът на инфраструктурата. Властите обаче запазиха пълно мълчание, което допълнително ядоса гражданите, защото те не виждат никой да поема отговорност за трагедията. „Държавата е виновна. Никой нищо не прави. Цяла вечност никой нищо не прави. Дойдохме да запалим свещ в знак на съпричастност. Махнаха част от подпиращите колони. Трябва да питаме президента Вучич, архитектите и експертите защо са позволили 20-30 тона козирка? Никой нищо не казва", твърди Драган Джорич.
Вучич: Ще търся политическа и наказателна отговорност за трагедията в Нови Сад
Днес в Сърбия е ден на траур. Стотици се събират, за да изразят болката, но и гнева си. „Ядосана съм. Изказвам съболезнования на близките на жертвите. И на тримата млади хора, които все още са борят за живота си", сподели жена, дошла на мястото на инцидента.
„Искаме да сме част от общността, затова решихме да донесем цветя и да почетем загиналите“, посочиха Денис и Вероника, също дошли, за да почетат загиналите.
Тази вечер пред гарата отново стотици се събират, за да потърсят отговорност за трагедията и да запалят свещ в памет на загиналите.
Междувременно в сръбски медии се появи информацията, че Сръбският институт за защита на паметниците на културата е забранил реновирането на козирката при входа на гарата. Сградата е построена през 1964 г. „Абсолютно невярно е, че Институтът за защита на паметниците на културата „Нови Сад“ не е издал одобрение и разрешение за рехабилитация на козирката над главния вход на жп гарата в Нови Сад, нито е от компетентността на Институтът за опазване на паметниците на културата да издаде становища и условия, свързани с осигуряване на конструктивната безопасност на сградата“, посочват от там.