Снимка: iStock
ЕК и синдикати настояват за повече права за нископлатените работници
В повечето държави в ЕС нископлатените работници харчат поне една трета от заплатата си за наем. Това показва анализ, направен от Европейския институт на профсъюзите, оповестен днес от Европейската конфедерация на профсъюзите, пише pariteni.bg.
Експерт: С една минимална заплата можем да си купим 8 пъти стоките от малката потребителска кошница
Данните излизат в навечерието на изслушването в Европейския парламент на Дан Йоргенсен, кандидат за първия комисар по жилищните въпроси в ЕС.
Йоргенсен ще отговаря за осъществяването на „първия в историята Европейски план за достъпни жилища“, с който се ангажира председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в своите политически насоки.
МС реши: Минималната работна заплата става 1077 лв. от 2025 г.
Според изследването средните месечни разходи за наем на имот с най-много две спални поглъщат 35% или повече от заплатите на работниците, получаващи законоустановената минимална работна заплата в 14 държави-членки.
Европейците са принудени да намалят храната, за да плащат ипотеки. В Нидерландия, Ирландия и Люксембург наемите представляват половината от месечното възнаграждение на нископлатените работници, а в други осем държави-членки – 40% или повече.
България е сред тези осем страни, като според изследването средно 45 на сто от минималната работна заплата у нас отива за наем.
Цената на наема в проучването е определена въз основа на средната стойност за всяка страна, но положението може да бъде още по-тежко в градовете, където са съсредоточени повечето работни места, посочват от ЕКП. Отделно последните данни на Евростат показват, че разходите за наем са се увеличили с до 200% в целия ЕС.
Редактор: Виктория Гетова