Те търсят консенсус за нова формула

Темата за минималната работна заплата отново доведе до напрежение между държава, синдикати и работодатели. Социалното министерство подготви проектозакон, който определя нов механизъм за изчисляване на сумата. Липсата на съгласуване обаче не се хареса на синдикатите, които се обявиха против новите текстове. Формулата за минималната работна заплата за пореден път доведе до противопоставяне. Причината - предложение за промяна в Кодекса на труда, което идва на фона на изтичащ срок, в който страната ни е трябвало да се съобрази с приета европейска директива. „Две години не направиха нищо. Последната една седмица преди изтичането на срока ни се показва това. Без предварителна консултация, без яснота каква ще е формулата, теглата и индикаторите”, икономистът в КНСБ Любослав Костов.

Според записаното минималната заплата ще бъде определяна не като досегашните 50% от средната за страната, а на базата на няколко икономически индикатора. „Ако приложим тази формула за догодина, както прилага МТСП, то ние трябва да намалим минималната заплата между 50 и 100 лева”, допълни Костов.

НСИ: 2306 лв. е средната заплата за септември, безработицата расте

На обратното мнение са работодателите. Асоциацията на индустриалния капитал подкрепя в голяма степен предложения проектозакон . „Това, което е предложено за обсъждане, въвежда текстове от директивата почти дословно. Те поправят грешката, която беше допусната от едно от предишните Народни събрания. Когато синдикатите излъгаха депутатите, че директивата изисква основната минимална заплата да е половината от брутната средна“, посочи председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. 

От Социалното министерство заявиха, че въпреки изтичащия срок за транспониране на директивата, диалог ще има и постигането на съгласие е „въпрос на преговори и компромиси от двете страни”. Синдикати и работодатели се противопоставиха и за вече направените сметки за минимална работна заплата в размер на 1077 лева за догодина.

Според Костов няма вариант минималната работна заплата да бъде намалена. „Няма никакъв шанс, но дори да има такъв минимален шанс, това означава стачки, не протести, а ефективни стачни действия“, предупреди той. 

„Това число е получено при грешна формула, това число трябва да е 800 лева“, подчерта Велев.