Снимка: iStock
Австралия забрани социалните мрежи за лица под 16 години
Австралия одобри забрана за използване на социалните мрежи от деца под 16 години. Това е една от най-строгите регулации в света, насочени към технологичните компании и техните платформи. В защита на новите рестрикции министърът на комуникациите в страната цитира плашещи данни. Почти две трети от австралийците на възраст между 14 и 17 години са гледали изключително вредно съдържание онлайн, включително злоупотреба с наркотици, самоубийство или самонараняване, както и насилствени материали.
Какво правят европейските страни и технологичните компании, за да регулират достъпа на децата до социалните медии?
Австралия
Новият закон принуждава технологичните гиганти - от собственика на Instagram и Facebook Meta до TikTok, да спрат достъпа на непълнолетни или ще бъдат изправени пред глоби до 49,5 милиона австралийски долара (32 милиона долара). Забраната ще влезе в сила след година, но тестовете по прилагането на новите правила започват още от януари.
Teхнологичните компании и техните методи за саморегулация
Правилата на най-популярните платформи, включително TikTok, Facebook и Snapchat, гласят, че потребителите трябва да са на най-малко 13 години, за да могат да се регистрират. Защитниците на правата на детето обаче казват, че контролът е недостатъчен, а официалните данни в няколко европейски държави показват, че огромен брой деца под 13 години имат профили в социалните мрежи.
Австралия забрани социалните мрежи за лица под 16 години
Великобритания
Въпреки че не планира скоро въвеждането на толкова строги мерки като Австралия, Великобритания също се движи в посока към по-големи рестрикции. Министърът на цифровите технологии Питър Кайл обяви, че всичко е на масата, когато става въпрос за безопасността на хората онлайн. Страната започна проучване на въздействието на смартфоните и социални мрежи върху най-младите потребители. Миналата година Великобритания прие закон за онлайн безопасност, който определя по-строги стандарти за социални медийни платформи като Facebook, YouTube и TikTok, включително подходящи възрастови ограничения. Според министъра регулаторът трябва да засили контрола върху прилагането на правилата.
Норвегия
Миналия месец правителството на Норвегия предложи повишаване на възрастта, на която младите потребители могат да дадат съгласие на условията, необходими за достъп до социални мрежи. Сега тя е 13 години. Предложението е да се качи до 15 години, въпреки че на родителите все още ще бъде разрешено да се подписват от името на децата, ако те са под възрастовата граница. Лявоцентристкото правителство заяви, че е започнало работа по законодателство за определяне на абсолютна законова минимална възрастова граница за използване на социалните мрежи, но не беше ясно кога закон, задължаващ това, може да стигне до парламента. Според правителството в Осло половината от деветгодишните в Норвегия използват някаква социална мрежа.
Законодателството на ЕС
В Европейския съюз се изисква родителско съгласие за обработка на лични данни за деца под 16-годишна възраст, въпреки че 27-те държави членки на Блока могат да намалят това ограничение до 13 години.
За първи път в Европа: Французи заведоха дела заради опасно съдържание в TikTok
Франция
През 2023 г. страната прие закон, който изисква социалните платформи да получават родителско съгласие за непълнолетни под 15 години, които искат да си направят профил. Местните медии обаче казват, че поради технически предизвикателства това все още не е наложено. През април комисия, инициирана от президента Еманюел Макрон, препоръча по-строги правила, включително забрана на мобилни телефони за деца под 11 години и телефони с интернет за деца под 13 години. Не е ясно кога може да бъде прието ново законодателство и до каква степен то ще следва препоръките на експертите.
Германия
Официално непълнолетните на възраст между 13 и 16 години имат право да използват социални мрежи в Германия само със съгласието на родителите им. В момента няма планове за промяна на правилата. Защитниците на правата на детето обаче твърдят, че контролът е недостатъчен и призовават съществуващите правила да бъдат прилагани по-стриктно.
Белгия
През 2018 г. Белгия прие закон, който изисква децата да са навършили 13 години, за да създадат акаунт в социални медии, без за това да е необходимо разрешение от родител.
Нидерландия
Въпреки че Нидерландия няма закони относно минималната възраст за използване на социални мрежи, правителството забрани мобилните устройства в класните стаи от януари 2024 г., за да намали разсейването на учениците. Изключения се прилагат за онлайн уроци, медицински нужди или деца с увреждания.
Италия
В Италия децата под 14-годишна възраст се нуждаят от родителско съгласие, за да регистрират профил в социалните медии. От тази възраст нагоре това не е задължително.