Снимка: БГНЕС
Вижте какво казаха депутатите в кулоарите
На 19-ия ден от първото заседание на 51-вото Народно събрание лидери на партии и депутати направиха изявления в кулоарите, в които коментираха актуални теми около избора на председател на парламента и трусовете в редиците на ПП-ДБ.
Съпредседателят на втората политическа сила Кирил Петков коментира изключването на Даниел Лорер от ПП и поисканата оставка на Явор Божанков.
"Изпълнителният съвет беше свикан в понеделник. На него взехме решение под условие, а условието беше, че в ПП всички са свободни да взимат своите решения, но ако тези два гласа се окажат единствената пречка Народното събрание да заработи, това е голяма промяна в посоката на държавата. Разбрахме се, че само в този случаи ще поискаме оставките на двамата народни представители като депутати, а Даниел Лорер ще изключим от органите на партията. Ние уважаваме свободата. Те имат свободата да вземат решения. Ние разбираме и техните тези, но когато гласовете им са единствените, които спират избора на председател, който не е под контрола на Пеевски, ние трябва за направим тази крачка. Всичко това беше комуникирано с тях още в понеделник. И те, като свободни хора, взеха своето решение", каза Петков.
Той заяви, че и днес ПП-ДБ ще гласуват за кандидатурата на Силви Кирилов за председател на парламента.
Казуса около Лорер и Божанков коментира и Лена Бориславова. „Подаването на оставка е единствено по волята на самите народни представители. Конституцията пази тяхната независимост. Партиите могат да решават на кого да дадат политическа подкрепа и кога да я оттеглят от кандидатите, които са били в листите им. Ако има оставка това означава, че ще влязат други депутати от нашите листи, което на практика означава, че числеността на парламентарната ни група няма да намалее”, обясни Бориславова.
Явор Божанков пък заяви: „Напълно убеден съм в гласуването си и мотивите, които изразих от трибуната. Няма да променя вота си”.
Даниел Лорер също потвърди, че ще гласува както и в четвъртък.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пък обяви, че неговата коалиция оттегля кандидатурата на Рая Назарян за председател на НС.
„Ще се опитаме да разплетем възела, въпреки на всички гласувания първа винаги излиза Рая Назарян. На втори тур обаче се включват някакви задкулисия, които в четвъртък стана ясно какви са. Във вчерашния ден видяхме, че „Продължаваме Промяната” и „Възраждане” действат заедно. Даниел Лорер каза за управленско мнозинство, което гласят. От „Възраждане” разбрах, че ПП са искали от тях да подкрепят Бойко Рашков, за да може той да стане премиер или вътрешен министър. Това са неща, които не кореспондират с нашите искания“, каза Борисов.
Той отбеляза, че не само няма полза от хаоса в страната, но и това противоречи на разбиранията му за една нормална европейска държава.
„Освен ГЕРБ-СДС, никой друг не каза, че ние избираме председател на Народното събрание. В последните дни се видя, че става въпрос за служебен премиер”, посочи Борисов.
„Ако „БСП – Обединена левица” съберат мнозинство извън „Възраждане” и „ДПС – Ново начало”, ние ще ги подкрепим”, каза още лидерът на ГЕРБ.
„Вървят разговори между парламентарните групи. Оптимист съм, че до края на деня ще има избран председател на НС. Благодаря на партиите, които проявяват разум. Първата политическа сила не издигна кандидат, с което показва, че нашият призив е бил чут”, заяви Атанас Зафиров от БСП.
„Разговори за мнозинства не сме водили, в момента трябва да решим казуса с председателя на НС”, обясни Зафиров.
В едночасовата почивка, дадена от Силви Кирилов, Делян Пеевски заяви пред журналисти, че „ДПС-Ново начало” няма да гласува на балотажа.
Ако се опре до нашите гласове, ще го мислим, заяви Пеевски.
„Сега е хубаво да отидете да снимате пред „чайната на Костадинов”, чайната „Москва”, как са се събрали пред самовара му да искат да пият чайчето на „Възраждане”, да се молят, да лежат Кирил Петков, Асен Василев и компания. Какво искат да направят? Искат на всяка цена да остана в тази сграда, да се скрият, да си потулват грабежите. Вече няма никаква мисъл за хората. Призовавам, ако е останал разум, да се случи нещо днес, да мина рулетката с мандатите и да отиваме на избори. Хората гледат какво правят депутатите. Ние в това няма да участваме”, заяви Пеевски.
Видео: БГНЕС
„Постоянно и ГЕРБ, и ПП-ДБ си плашат избирателите с нас, а виждате, че вече започнаха и от „ДПС-Ново начало" да си плашат избирателите с нас”, заяви депутатът от „Възраждане” Петър Петров, предаде БГНЕС.
Петров коментира, че след като на 13 ноември бе взето решението на Министерския съвет (МС) за отдаването на цяла сграда на ул. "Врабча" 23 на "ДПС-Ново начало" сякаш убягна на обществото какво се случва след това, като посочи, че сградата трябваше да напуснат Агенцията за публични предприятия и контрол, Агенцията за инвестиции и администрация на данъчните органи.
Депутатът отбеляза, че на 11 ноември, два дни преди решението на МС, министърът на икономиката Петко Николов издава една заповед, с която определя за свой заместник Давид Сукалински. "На 19 ноември, след взетото решение на МС, министърът лично и очевидно все още докато действа тази заповед, като министър, който упражнява правата на едноличния собственик на капитала на Държавната консолидационна компания (ДКК), взема еднолично решение за сключване на договор за възмезден наем по пазарни цени, които да бъдат определени от пазарен оценител между ДКК като наемодател на сградата на ул. "Тинтява" 86 и Агенцията за публични предприятия и контрол, която се изнася от "Врабча" 23", каза той.
Петров уточни и какъв е "тънкият момент". "По Закона за публичните предприятия Агенцията за публични предприятия упражнява контрол върху дейността на ДКК. Какво се получава? Институцията, която упражнява контрол върху ДКК, сключва пазарен наем на пазарни цени с ДКК. Ние считаме, че има конфликт на интереси, защото един пазарен наем на този адрес в този район е в порядъка между 5 и 10 хил. лв. за 1800 кв. м. РЗП, каквото е РЗП-то на ул. "Тинтява" 86 и около 3 хил. кв. м. идеални части от двора", поясни той.
Петров допълни и че никъде не са представени доказателства за отпаднала необходимост, а тя трябва да се установи със становище или на министъра, който внася предложението към МС, в случая министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, или ръководителят на съответното ведомство, който използва тази публична държавна собственост на ул. "Врабча" 23 и това са ръководителите на три ведомства.
От "Възраждане" са внесли искането до служебния премиер Димитър Главчев и до ресорния министър на икономиката Петко Николов да посочат защо е налице отпаднала необходимост, на какъв документ е, има ли решение за такава.
Партията е внесла и сигнал до Комисията за противодействие на корупцията, която се занимава и с установяване на конфликт на интереси.
"Трябва да разберем защо така се отдава държавно имущество, крайният ефект от което е, че една партия ще го ползва без пари в продължение на 10 години, а пък държавната Агенция за публични предприятия и контрол, бившата приватизационна агенция, ще заплаща между 5 и 10 хил. лв. минимум на месец пазарен наем от нашите пари и без тези пари да са предвидени в нейния бюджет нито за 2024, нито за 2025 г.", каза още Петров.
Редактор: Маргарита Стоянчева