Снимка: iStock
Мохамед Башир потвърди, че иска да гарантира правата на всички хора в раздираната от война държава
Първо изявление на новия сирийски министър-председател, който застана начело на преходното правителство в страната. Мохамед ал Башир, досегашният ръководител на бунтовническата администрация в северозападната част на страната, обеща стабилност и спокойствие на сирийския народ, изтощен от продължила над 13 години война.
Новият премиер свика на среща в Дамаск членовете на новото си правителство и тези от бившия кабинет на Башар Асад. Ел Башир заяви, че основен приоритет са възстановяване на сигурността и стабилността в страната.
Сирия пред нова ера: Възможностите и рисковете след падането на режима на Асад
"Основна цел беше прехвърляне на досиетата и институциите от правителството на сваления режим към преходния кабинет. Това означава, че ще има сирийско правителство, което ще ръководи дейността по време на преходния период, който, с Божията помощ, може да приключи на 1 март", обясни Башир.
Премиерът обясни, че финансовата ситуация на страната е критична, като в хазната има само сирийски лири, които нямат почти никаква стойност. Новата власт обяви, че ще работи и за възстановяването на жизненоважни услуги като осигуряване на ток, храна и вода на хората.
До неотдавна Башир бе начело на правителството в бастиона на бунтовниците Идлиб. От тази провинция ислямистката групировка „Хаят Тахрир аш Шам“ започна офанзивата си, която свали от власт Асад на 8 декември. "Наистина страдаме от глад, бедност и лишения, търпим лош социален и икономически живот. Беше ужасяващо. Надяваме се, че предстоящата епоха ще донесе добро на всички сирийци", заяви сириецът Джамал.
Папата призова за стабилност и мир в Сирия (ВИДЕО)
Междувременно, новоназначеният губернатор на Дамаск увери, че репресии срещу представители на различните религии няма да има:
"Няма такова нещо като ислямско правителство. Ние сме мюсюлмани, но правителството е гражданско. То се състои от граждански институции или министерства. Вчера имах среща с предишния губернатор на Дамаск и го поканих да дойде на работа. Нямаме никакъв проблем с който и да е етнос или религия", посочи той.
Русия омаловажи щетите, нанесени на руското влияние в Близкия изток от падането на режима на съюзника си Асад.
"В настоящата ситуация, която може да се характеризира като политически преход, ние виждаме една от приоритетните задачи в запазването на сирийските държавни институции и изпълнението на съответните им функции", подчерта Мария Захарова.
Междувременно, гробницата на бившия президент на Сирия Хафез Асад, баща на избягалия Башар Асад, в град Кардаха беше подпалена.