В експлоатация беше пусната ПАВЕЦ „Чаира“

Не се очаква недостиг на електроенергия и режим на тока тази зима. България подсили енергийната си система с още една мощност. От понеделник в експлоатация беше пусната ПАВЕЦ „Чаира“. Ключовото за енергетиката съоръжение заработи след като близо три години остана извън строя поради голяма авария в турбините.

„Чаира“ е най-голямата подземна електроцентрала на Балканите и е разположена под язовир Белмекен. Нейната мощност се равнява на един блок от АЕЦ „Козлодуй”.

Главчев: Служебният кабинет няма да иска от парламента удължаване на Бюджет 2024

Засега само един от четирите хидроагрегата обаче е ремонтиран. Електроенергията от него ще се използва за балансиране на мрежата особено през вечерния пик на потреблението в зимните месеци, обясняват от НЕК.

„Очакваме да се намали натиска така да кажем върху цените,, т.е. да се увеличи предлагането в пиковите часове, когато има най-голяма нужда от електроенергия, съответно да се намали натиска както върху цените, така и при търсенето и вноса от чужбина, ще потисне малко цените за успокояване и контролиране до известна степен на цените”, коментира изпълнителният директор на НЕК Мартин Геогиев.

НЕК търси кой да ремонтира агрегат на ПАВЕЦ „Чаира”

Според министъра на енергетиката Владимир Малинов, след въвеждането в експлоатация на първи и трети хидроагрегат, ще имаме по-силно отражение и по-силен ценови сигнал към цената на електроенергията.

Ремонтът на третия агрегат се очаква да започне догодина. А за пълната подмяна на останалите два, преди дни НЕК стартира трети опит за обществена поръчка, след като предишните два се провалиха заради липса на кандидати. Различното този път е, че цената скочи с 20 милиона лева и държавата вече е готова да плати близо 243 милиона лева.

„Вече има договорени условия на договора, техническото предложение, ценовото предложение, очакваме в рамките на следващите няколко дни одобрение от страна на мениджмънта, на висшия мениджмънт, за да може да подпишем договора и с тях”, обясни още енергийният министър.

Планирането поскъпване на тока за бита с 9% експертите обясняват с по-голямото потребление от началото на студените месеци. „Увеличението рано или късно ще се случи. Ръстът в цената на тока беше задържан, за да бъде тя по-ниска. Стойността през 2022 г. се увеличи средно с около 30-40%, а оттогава досега - с не повече от 10%. Затова хората преминават от отопление на парно към климатици”, заяви председателят на Института за енергиен мениджмънт Калоян Стайков.

Дали новите мощности ще задържат цените и на свободния пазар на електроенергия, предстои да стане ясно след Нова година.