Дарителството е морален акт, смята историкът
Тефтерът на Бойчо войвода, житие на Стефан Неман, Октоих на Даскал Тодор Пирдопски с миниатюри – това са само част от даренията, направени от историка д-р Румен Манов. Той е основен дарител на Център за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет. Той е предоставил славянски ръкописи, старопечатни книги, древни оригинали на човешката цивилизация и култура. Приема дейността си като мисия, която свързва миналото с настоящето и ни дава по-ясна картина кои сме, от къде идваме.
В предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS д-р Румен Манов разказва, че тези артефакти са безмълвни свидетели на едно минало, които докосват образа на България. „Събирам ги от страх да не бъдат загубени, да не бъдат унищожени. Ние сме една средноевропейска страна, но сме една от малкото страни, които граничим само със себе си. Част от нашите творения сега са зад граница”, каза Манов и даде пример със Солун, където могат да се открият икони със славянски надписи.
Историкът д-р Манов за Съединението: Нашите предци са действали далновидно и с мисъл за държавност
„Дарителството не е състояние на духа или финансова възможност, то е морален акт. То е човешко чувство”, каза Манов. Той препоръча да не се стига до „когато трябва”, а да имаме резерви, от които да даряваме за удовлетворение. Освен дарител, историкът д-р Румен Манов е и автор на книгата „Приказка за България”.
За дейността на д-р Манов разказа доктор Аксиния Джурова. По думите ѝ той целенасочено, а не кампанийно е събирал ръкописи. „Човек трябва да е наясно със своя път още на млади години. Пътят на Румен е като един от най-страстните събирачи и най-благородни дарители, които имаме в България”, каза проф. Джурова за д-р Манов.
Сред откритите или откупени и дарени от него артефакти са старопечатни книги и пергаменти са Житие на Стефан Неман - в света има само още един препис, който се пази в Париж. Д-р Манов е дарил и Октоих на Даскал Тодор Пирдопски с миниатюри (богослужебна книга за църковното пеене) на Център за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет.
Припомняме,че Стефан Неман е преподобният Симеон Мироточиви - твърде набожен човек и сръбски управник. След като станал сръбски велик жупан, имал две главни цели - да разшири и закрепи държавата си и да утвърди у своя народ православната вяра.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Весела Веселинова