Снимка: БГНЕС
Регистрацията на Старостилната църква стигна до парламента
Казусът с Българската старостилна църква влезе и в Народното събрание. С три отделни законопроекта народните представители гласуваха само Българската православна църква да има правото да носи това име. Промените бяха приети на първо четене.
След срещите на патриарх Даниил с президента и премиера, и депутатите се заеха в с въпроса за вярата и кой има правото да носи името Българска православна църква. Първо бяха изслушани премиера Димитър Главчев и правосъдният министър Мария Павлова за Българската православна старостилна църква. След това за да решат казуса, депутатите от три парламентарни групи предложиха с различни промени в Закона ясно да се казва, че само БПЦ има правото да носи това име и само тя може да бъде официален представител и изразител на Източното православие у нас.
След като Върховния касационен съд се съобрази с решението на съда в Страсбург, държавата направи първа стъпка към това да каже „не” на регистрацията на друга църква под името Българска православна старостилна църква. Изпълнителната власт даде също разяснения.
Министерският съвет не е одобрил регистрацията на Старостилната църква
Пред народните представители министър-председателят обясни, че засега няма заплаха за Българската патриаршия и това няма да се промени, ако Старостилната църква не бъде регистрирана.
„Как оценявате заплахата за единството на православната ни църква на база на изложените факти, че става дума за една маргинална общност, която просто търси някакво юридическо признание, която няма претенция за имотите на БПЦ?”, каза депутатът от ПП-ДБ Атанас Славов.
Димитър Главчев заяви, че „регистрирането на такава църква, която противоречи на Конституцията и на Закона за вероизповеданията”, е проблем. „Това е потенциална заплаха и най-добре да не се регистрира”, посочи още Главчев.
Главчев потвърди пред патриарх Даниил, че Българската православна църква е една
„Ако утре двама или трима митрополити решат да се отделят и да регистрират втора Българска православна църква, втора Патриаршия, втори Синод, ето ви готов регистриран прецедент”, каза народният представител от „ДПС-Ново начало” Йордан Цонев.
Според доклада на дирекция „Вероизповедания” в Министерския съвет Старостислната църква има дейност от 30 години у нас. Не веднъж е искала регистрация, но до преди решението на ВКС, тя била отхвърляна. От „Възраждане“ попитаха как църква, която не е регистрирана юридически има 18 имота, сред тях и катедрален храм и правени ли са ѝ проверки
Депутатът Кръстьо Врачев от „Възраждане” запита от парламентарната трибуна дали през последните 30 години са извършвани проверки на финансирането за изграждане и функциониране на храмовете на старосилната църква и откъде идва то. Главчев отговори, че не разполага с такава информация и ще трябва да се обърне към Националната агенция по приходите и службите.
„Нямам такава информация, но ще поискам и ще ви бъде предоставена. Съмнявам се обаче, че ще има, след като не е регистрирана юридически“, обясни премиерът.
Видео: БГНЕС
На обвиненията отговори предстоятелят на старостилната църква митрополит Фотий. „Ние не сме се опитвали да дисквалифицираме Патриаршията никога. Всеки, който се интересува от нашата дейност, а тя е много широко отразена, може да прецени сам основателно ли е това обвинение“, заяви той.
Старостителната църква е внесла искане за вписване в Агенцията по вписванията. На 27 декември обаче са получили отказ. „Два пъти им е била предоставена възможността да попълнят необходимите документи за регистрация, те отказват“, обясни правосъдният министър Мария Павлова.
Отказът на Агнецията по вписванията подлежи на обжалване, а срокът изтича на 10 януари.
Цялото интервю с предстоятеля на старостилната църква митрополит Фотий гледайте тази събота в предаването „Офанзива с Любо Огнянов“ по NOVANEWS.