И трите законопроекта са писани с една цел, категоричен е председателстващият ВСС
Депутатите съкратиха от седем на три дни срокът за внасяне на предложения за промени в текстовете на Закона за съдебната власт преди разглеждането му на второ четене в Правната комисия и после в пленарна зала. В четвъртък трите законопроекта бяха обединени в общ, който предстои да бъде обсъден.
Обикновената математика показва, че още следващия вторник парламентарната Правна комисия може да приеме на второ четене текстовете от обединените законопроекти. А в сряда новият Закон за съдебната власт да влезе в пленарната зала. Остава обаче едно неизвестно - кога ще бъде обнародван в „Държавен вестник” и дали ще се спази правилото новият закон да влезе в сила три дни след публикуването си, дори то да стане в извънреден брой.
Докато депутатите съкращават сроковете за разглеждането на Закона, от Висшия съдебен съвет не само не смятат да спрат процедурата по избор на главен прокурор.
Съкратиха срока за предложения за промени между първо и второ четене на Закона за съдебната власт
И трите законопроекта - на „Продължаваме Промяната - Демократична България”, „Има такъв народ” и „Възраждане” са писани с една цел, категоричен е председателстващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. „Да се спре изборът на този кандидат, който към настоящия момент е предложен. Това е законопроект „интуито персоне”, за един човек”, посочи той.
Според него така предложените промени са и противоконституционни. „Не можеш в хода на процедурата да правиш промяна на условията, при които да се провежда този избор. Това няма как да се случи”, е мнението на председателстващия ВСС.
Възможно ли е да бъде спрян изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор
Конституционният съд още през 2022 година излезе с решение, че след като изборът се прави от орган, регламентиран в основния закон и чиито правомощия не могат да бъдат прехвърлени на друга институция, то изтеклият мандат не го прави нелегитимен, припомниха от кадровия орган. „И ние можем ли да задължим някой да се включи в тази процедура, ако не желае”, уточни Магдалинчев.
Предложението на депутатите изпълняващият функциите главен прокурор или председател на върховен съд да може да остане на поста само шест месеца на практика е неработещо, изчислява Магдалинчев. „Това обаче не означава, че някои процедури могат да приключат в рамките на шест месеца след това. Трябва тогава да се определя нов изпълняващ функциите на главен прокурор или на председател на Върховния административен съд. И докога - не знаем”, каза още председателстващият ВСС.
Всеки от заместниците на един от тримата големи в съдебната власт трябва да се съгласи да бъде изпълняващ функциите му. В новите текстове обаче няма и дума какво ще се случи, ако такова не бъде дадено. А кандидати за титуляри няма.