Според инспектор Златка Падинкова един от знаците, че съобщението е фалшиво е, че текстът е изписан неграмотно
Пореден опит за измама, този път от името на KAT. Ако получите съобщение от "Пътна полиция" в чат приложението WhatsApp - подложете го на огромно съмнение, защото това е най-новият опит за измама с фишинг съобщение.
Нова измама от името на КАТ през чат приложение (СНИМКА)
Може да звучи изключително достоверно, да има логото на МВР и в него да пише, че дължите сума от порядъка на 1000 лева, но полицията алармира, че това е категорична измама.
Според началника на отдел “Измами” към ГДНП главен инспектор Златка Падинкова един от знаците, че съобщението е фалшиво е, че текстът е изписан неграмотно. "Това е индикатор за неистинност. Измамниците са се постарали да придадат максимална достоверност, поставяйки лога на МВР, ГДНП, както и българския флаг. Изписано е името на бивш ръководител на полицията. Измамниците вероятно са достигнали до човек, носещ същите имена. Няма официална информация за пострадали от фалшивото съобщение", обясни тя.
По думите ѝ в постановлението е посочен цитат от закон, който обаче не е приложим у нас, а в западна държава. "Зад престъплението по всяка вероятност не стоят българи. Използван е Google Translate, стремежът е бил да се спечели доверието, да се предоставят данни и да се дадат пари", посочи Падинкова.
В предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS киберекспертът Александър Свредлов обясни, че нито една държавна институция няма да праща съобщение с правописни грешки. „Тези имейли трябва да идват от държавна институция”, каза той.
„Ако от нас се изисква да въведем юзернейм и парола, това почти 99,9% е измама. Ако идва от държавна институция, те ще ви кажат да отидете на място и да платите. Няма да искат да въвеждате каквато и да е информация”, каза Свредлов.
Официалната позиция от Министерството на електронното управление гласи, че текстовите съобщения в мобилното приложение се получават през официалния канал на Министерството на електронно управление. Изпращането на верифицирани съобщения от валиден източник, а именно Министерството на електронното управление, за което е подписано споразумение за гаранция с платформата Viber.
В изпращаните сообщения има информация за номер на автомобил, номер на регистрираното нарушение и съответно дължимата сума. А съобщението във Viber съдържа следната информация - моторното превозно средство и неговият регистрационен номер, датата на нарушението, вида документ, серия, номер на документа и размера в български лева.
Стажант-репортер: Рая Ваташка
Повече гледайте във видеата.