Не виждам с кои формации бихме могли да постигнем широко мнозинство за попълване на регулаторите, допълни той

Назначенията на заместник-министри си е работа на премиера. Всички те са съгласувани с коалиционните партньори. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Премиерът започна с назначенията на зам.-министри, Кирил Ананиев се връща в МФ

В сряда със заповед на министър-председателя Росен Желязков бяха назначени шестима заместник-министри.

"Така е решил премиерът, аз лидирам да има правителство, оттам нататък казвам - който слага подписа, да носи отговорност" - така Борисов отговори на въпрос защо според него Желязков е започнал с назначенията, въпреки призива му процесът да започне след приемането на бюджета за тази година.

Борисов: Стратегическата цел на България е да влезе в еврозоната, това няма да доведе до обедняване

"Не виждам с кои формации бихме могли да постигнем мнозинство за попълване на регулатори в случаите, когато се изисква по-голямо от обикновеното мнозинство. Когато казах, че оставам вратата отворена именно към "Продължаваме промяната-Демократична България“, оттам излязоха и казаха, че с "ритник“ я затварят, и по този начин затварят конституционно мнозинство", отвърна Борисов на въпроса откъде биха дошли гласове за попълване на органи и регулатори, които изискват конституционно мнозинство.

На въпрос за състоянието на бюджета и има ли излишък Борисов отговори: "Ако има излишък, щеше да е много хубаво, но го няма. Неслучайно исках от Людмила Петкова да изнесе данните, не можаха да ме убедят, че всичко е така, както Асен Василев казва", отбеляза той. 

Лидерът на ГЕРБ подчерта, че винаги е поемал отговорност, ако е подкрепял нещо неправилно. "Само че ние прехвърляхме задълженията от година на година, за да се държат тези 3%. И понеже дойдоха парите от Дания за старата съветска техника, и влизат за януари месец, някои медии питат има ли излишък за януари - разбирате ли колко е цинично. Когато сложиш парите от Дания, ще излезем на плюс, но това е еднократно договорено", каза още Борисов. 

Еврозоната и основните въпроси, които трябва да бъдат решени

По думите му Людмила Петкова най-вероятно е била освободена като заместник-министър на финансите, защото не се е справила с работата. "Ако са обърквали цифрите последната година и сега числата започват да излизат наяве, объркаха и цялото общество, най-вероятно затова Людмила Петкова си е тръгнала. Теменужка Петкова се е опряла да данните, които е имало в Министерството на финансите", обясни още лидерът на ГЕРБ.

Според лидера на ГЕРБ трябва да бъдат спрени грантовете или поне да се знае чии интереси се обслужват. "Държавната дотация към партиите е в пъти по-голяма от грантовете, които са получили определени медии", добави той. 

Редактор: Цветина Петкова
Източник: Нелли Желева, БТА