Високите сметки за ток са една от причините

Студът, грипът и високите сметки за ток затвориха постоянните експозиции в няколко обекта на музея в Хасково. През студените дни те работят само по заявка. Още преди да получат първата за годината сметка за електричество в музея в Хасково взимат решение част от експозициите, които са в отделни сгради да не бъдат отворени постоянно, защото отоплението им е почти невъзможно. Става въпрос за две възрожденски къщи и една от малко по-ново време.

„Особено „Шишманова къща“, тя е с единична дограма. Това е стара къща. Направихме ремонт доколкото е възможно, но този ремонт е само без саниране и без такива модерни неща, които са сложили“, посочва директорът на РИМ – Хасково Пенко Добрев.

Част от сградите реално работят от тази година след ремонти и досега не са били отворени като постоянни експозиции. „Министерството на културата покрива донякъде сметките за ток и за други. Това са така наречените за закрити площи субсидии, но те са крайно недостатъчни. Тоест ние като отворихме тези къщи и изведнъж сметките ни станаха големи“, допълва той.

Само за месец къщата на занаятите „Шишмановата къща“ е натрупала сметка от 800 лв. за електричество. „Можем да си плащаме сметките за тока, но не е целесъобразно при положение, че чак такъв наплив от посетители няма“, казва Добрев.

Затвориха част от обектите на Историческия музей в Хасково

Затова и къщите остават студени, а гостите могат да ги посетят след предварителна заявка. „Човекът е в музея до половин час може да се реагира, не е нужно даже и за следващия ден да става въпрос“, посочва той.

А посетители не липсват. Особено в Кирковото училище, което през миналата година беше основно ремонтирано. Затова и то вече отвори врати. „Имахме класове, дори в неделя и още по интересното е, че имаме и няколко групи от възрастни хора, имаме индивидуални посещения. По прогнозни данни можем да говорим, че за в рамките на 1 месец къщата ще бъде посетена между 250 и 300 човека“, казва уредникът в РИМ – Хасково Милен Вълчев.

Сградата е посветена на известни хасковлии, които са оставили голяма след в историята на България, като Асен Златаров, например. „Професор доктор Асен Златаров е може би един от най-светлите умове на България, които са се раждали след освобождението и са творили. Това е възвание на хасковската общественост към Златаров от 1932 година. Този документ се равнява на обявяването му на почетен гражданин на Хасково“, уточнява Вълчев.

Още със затоплянето на времето след дни предстои и двете възрожденски къщи - Шишмановата и Паскалевата да отворят врати за постоянно отново.