Космическата скала е известна като 2024 YR4

Рискът астероид 2024 YR4 да удари Земята в края на 2032 г. отново се е увеличил сочат данни на НАСА. Последните изчисления показват 3,1% вероятност космическата скала да се сблъска с нашата планета след по-малко от осем години. Това е значителна промяна в сравнение с изчисленията на Европейската космическа агенция (ESA) от януари, когато шансът за директен удар беше оценен на 1,2%, съобщи Sky.

По-скорошни изчисления показаха, че вероятността е спаднала до 2,3%. За сравнение, астрономите казват, че шансът да спечелите голямата награда от лотарията е приблизително един на 14 милиона.

В орбитата около Земята се реят над 130 милиона космически отломки

Увеличената вероятност означава, че този астероид – с размери приблизително колкото футболно игрище – е най-заплашителният за Земята в съвременната история на астероидните прогнози и би причинил „сериозни щети“ на региона, в който удари.

Въпреки това учените продължават да подчертават, че няма причина за паника и че вероятността за сблъсък ще се променя с времето. Те работят усилено, за да съберат по-точни данни за траекторията на астероида.

Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ на НАСА и ESA ще наблюдава космическата скала още няколко седмици, преди тя да изчезне от полезрението, докато се насочва към Юпитер.

Астероидът няма да може да бъде наблюдаван отново до 2028 г.

Настоящите данни показват, че ако той навлезе в земната атмосфера на 22 декември 2032 г., вероятно ще премине по широка централна зона на планетата, покриваща множество големи градове.

Оценките сочат, че астероидът ще премине „някъде“ по т.нар. „коридор на риска“ над райони, в които живеят милиони хора. Към момента обаче данните на НАСА не уточняват кои точно градове и населени места ще бъдат засегнати.

Учените от НАСА заявиха, че ударът би се случил по коридора на риска, който обхваща източната част на Тихия океан, северната част на Южна Америка, Атлантическия океан, Африка, Арабско море и Южна Азия.“

Астероидите са космически скали, които учените смятат за остатъци от формирането на Слънчевата система преди 4,6 милиарда години.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Sky