Има ли технологичният напредък връзка с важността им?
На територията на Украйна се намират около 5% от световните ресурси на редки метали. Може би това е и причината, поради която американският президент Доналд Тръмп се стреми именно към тях. Той заяви, че иска редкоземни елементи, а след това предложи споразумение за получаването им в замяна на американската военна помощ за Украйна. Какво се знае за геоложките находища и защо са ценни?
ЕС предложи на Украйна свое споразумение за редкоземните метали
Директорът на Геологическия институт при БАН доц. Светослав Георгиев разясни, че редкоземните метали са част от критичните суровини. "Тяхната група включва метали и газове. Редкоземните елементи са малка част от тях - около 14. ЕС и САЩ напоследък считат повече от половината елементи от Менделеевата таблица за критични поради нарасналото им търсене, в резултат на бързо развиващите се технологии и тяхното приложение. Пример за такива са литий, берилий, хафний, манган и редица други", разкри той.
Проф. Ирена Пейчева допълни, че споменатите метали са критични, защото все повече намират приложение за производство на постоянни магнити и специални сплави. "Те се използват в самолетостроенето, здравеопазването и военната индустрия. 34 елемента са критични, а 14 - стратегически. Редкоземните елементи са разделени на тежки и леки. Приложението им е много широко. Така например не би имало мобилни телефони, ако нямаше такива елементи", поясни тя.
Още по темата гледайте във видеото.
Репортер: Рая Ваташка
Редактор: Цветина Петкова