Снимка: iStock
Това съобщиха от БНБ и МФ
България официално поиска извънредни доклади за приемането ни в еврозоната. Министърът на финансите Теменужка Петкова и управителят на БНБ Димитър Радев подписаха днес съвместно писмо с искане за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията. То е изпратено до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и до президента на Европейската централна банка Кристин Лагард, съобщиха от МФ и БНБ.
Писмото е изготвено и изпратено в изпълнение на решение на Народното събрание от 26 юли 2024 г. за ускоряване и завършване на процеса по подготовка за приемане на еврото в България, в съответствие с Договора за функциониране на Европейския съюз, както и в съответствие с Решение на Министерския съвет на Република България от 24 февруари 2025 г. за отправяне на искане до ЕК и ЕЦБ за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията за Република България.
Важните въпроси и отговори за приемането ни в еврозоната
Докладите се очакват в средата на годината и ще покажат до каква степен икономиката на страната ни се доближава до средноевропейските показатели. Оттам нататък следва редица европейски институции да се произнесат една по една преди държавата ни да получи окончателно „да” за влизане в еврозоната.
Конвергентните доклади обаче са едва първата стъпка по пътя към приемането на единната валута. Оценката трябва бъде потвърдена от Еврокомисията и страната ни да получи препоръка от всички страни в еврозоната. Финалните разисквания са на ниво Европейски съвет.
„Конвергентният доклад вероятно ще излезе в началото на юни. Всичко е въпрос на процедура и по отношение на цялата кампания за въвеждане на еврото - разяснителна и информационна. За да се успокоят хората, че ние всъщност от много години сме част от еврото”, каза премиерът Росен Желязков.
Какво представляват докладите за конвергенцията
По време на изготвянето на докладите страната ни не трябва да помръдва от критериите - инфлация, дефицит и дълг към брутен вътрешен продукт. Ако успеем да задържим тези параметри без промяна, разликата от седем стотни от процента по отношение на инфлацията, нямало да е проблем. „Има си методика и тя ще бъде оценена. Нашите експерти са работили по нея и ние считаме, че сме покрили този критерии за конвергенция”, допълни премиерът.
За да отговаряме на всички критерии едновременно, трябва всички сметки на държавата за събраните през годината приходи да излязат точни. В противен случай България излиза извън рамките на три процента дефицит. За да не се случи това, ще се разчита на работата на НАП и Агенция „Митници”. „По оценки сивият сектор в България е около 30%. Нашата цел е да изсветлим около 10% и тогава ще покрием тези опасения”, уточни Желязков.
Целта на правителството е страната ни да влезе в еврозоната от 1 януари 2026 година, но това решение остава в ръцете на европейските институции.