Коментират Васил Велев и Любослав Костов
Бюджетът на правителството „Желязков“ вече е готов, обсъден със социалните партньори и с обещан бойкот от опозицията в парламента. Разходите на хазната са близо 100 милиарда лева, от които се запазват тези за заплати в сферите на бюджетна издръжка и швейцарското правило за увеличение на пенсиите. Капиталовите разходи също са сериозно перо и тази година.
Дефицитът няма да надвишава 3% от брутния вътрешен продукт, инфлацията ще е 2.4%, с което се надяваме да приемем еврото в началото на 2026 г. ДДС за ресторанти и хляб се връща на 20%, а майчинските не се увеличават, с идеята младите жени да не излизат за дълго от пазара на труда.
Темата в предаването „Челюсти“ по NOVA NEWS коментират председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев и главният икономист и вицепрезидент на КНСБ Любослав Костов.
Официално: България поиска извънредни доклади за еврозоната
„Бизнесът иска да дава пари, но трябва да се изработят тези ресурси преди това, а не да се взимат заеми, които да обричат бъдещите поколения. Още повече пък да се изливат в нереформирани системи и да нарушават елементарни принципи на справедливост за равен труд и възнаграждение“, подчерта Велев.
„План-сметката, която се гледа в момента, е на 85% същата спрямо тази, който видяхме преди един месец. Разликата е, без да говоря политически лозунги, че приходи, които бяха предвидени преди са се съберат под формата на данъчни амнистии, в момента е предвидено да дойдат от допълнителни приходи от ДДС – 6,3 млрд. лв. Проблемът ни е, че в предишния бюджет имаше 10% политика по доходите, в момента я няма“, посочи Костов.
Целия разговор гледайте във видеото.