От бранша настояват за облекчения, както е в другите държави
Новa вълна на недоволство се задава в транспортния бранш. Заради по-високите тол такси, които държавата въведе от 1 април, превозвачите обявиха протестна готовност. Те настояват за облекчения, както е в другите държави. И тежкотоварните превозни средства, и автобусите ще бъдат засегнати от двуетапното увеличение. Първият вече влезе в сила, а вторият е от началото на септември тази година.
Скандален клип как се запълват дупки в дъжда по автомагистрала „Тракия“ предизвика вълна от реакции в социалните мрежи. Тодор Чакандраков днес минава по същата магистрала. „Пътят е ад. Защо трябва се плащат тези 97 лева? Ужас е. Направо е дупка до дупка и има бабунки. Уж все я правят и накрая нищо“, казва шофьорът.
„Хем съм с хубава кола и цялата се клати като лодка. Това не може да бъде изискване за магистрала“, допълни Димитър Захариев, шофьор.
Според превозвачите увеличението на тол таксите няма да подобри състоянието на пътищата. Същият аргумент браншът чул преди три години. „За съжаление, през тези три години не се поддържа инфраструктурата. Напротив - стана много по-лоша. От три години обикаляме през Ботевград и Плевен за Видин. Това са допълнително 200 километра по една инфраструктура, която въобще не е предназначена за такъв вид трафик и там катастрофите са ежедневие. За съжаление, вчера едно 12-годишно дете загуби живота си точно поради тази причина“, допълни Костурски.
„Това ще бъде пагубно за целия транспортен бизнес. В условията на една глобална икономическа криза, една политическа нестабилност, това неминуемо ще доведе до повишаване на всички стоки и услуги. До сега нашата фирма плащаше около 20 хиляди лева на месец. Сега при 10% увеличение ще заплащаме 22 хиляди лева. Не вярвам с тези пари да се подобри инфраструктурата”, коментира в ефира на „Здравей, България” Илия Костурски, собственик на транспортна фирма.
Транспортният бранш с предложения
„Имахме две срещи с министъра на регионалното развитие. Дали сме нашите аргументи. Поискахме и среща с премиера. Имаме редица предложения с ясен фокус - тежестта на тол таксите да бъде насочена към транзитния трафик. Да има възможност за ежегодни програми с подкрепа на българските превозвачи, които оперират на местния пазар. За да може това да се отрази благоприятно както на транспорта, така и на потребителите на всички стоки, които се превозват с камиони на територията на България”, твърди Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи.
От Съюза на международните превозвачи поискаха облекчения, като държавата натовари с 20% по-високи такси транзитно преминаващите камиони.
„Там дори имаме предложение като въвеждане на ДДС върху тол таксите. На следващо място прецизиране на самата цена на тол таксите по отношение на екологичната категория на превозните средства“, каза изпълнителният директор на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев.
Превозвачите очакват среща с премиера и отново заявиха, че остават в протестна готовност.
Припомняме, че от 1 май шофьорите на леки автомобили ще плащат по-скъпи винетки. Годишната отново става 97 лева. Автобусите и тежкотоварните превозни средства от вчера плащат повече - 47 стотинки на километър, а от 1 септември тол таксата за тировете ще стане дори 52 стотинки.
Повече гледайте във видеата.