Снимка: iStock
Деница Сачева и Борислав Гуцанов коментираха "пътната карта" на реформата
Управляващите обмислят да бъде вдигната осигурителната вноска за пенсия в следващите години и в средносрочен план. Според тях към този момент не е планирано пенсионната възраст да се повишава. В Министерството на финансите е подготвен и законопроект, свързан с втория стълб на пенсионното осигуряване, така че всеки гражданин да може да избира и начина, по който неговите пари се инвестират.
В кулоарите на парламента днес и управляващи, и опозиция коментираха планираното реформиране на пенсионната система в България. Готова пътна карта за това няма, но институции и министерства ще работят по нея през следващите 6 месеца.
След великденската ваканция: Депутатите заседават два дни и излизат в едноседмична почивка
От ГЕРБ днес заявиха, че осигурителната вноска не може да остане в този размер през следващите години, но решението за увеличаването и ще бъде взето след анализ от експерти и ресорните министерства.
Общият процент, който сега се удържа за фонд „Пенсии” е 14,8 на сто. Това, което и сега е записано в средносрочната прогноза на финансовото министерство, е скок е от 1% от 2027 година и с още 2% от 2028 г. В парламента днес стана ясно и че има консенсус за това, че пенсионната възраст не трябва да се повишава.
Пенсионната система пред реформа: Трябва ли възрастта и осигуровките да бъдат променяни
Бъдещо вдигане на осигурителната вноска за пенсия се приема от работещите с възражения. По-високите удръжки срещат съпротива, но и разбиране защо се прави.
„Държавата трябва да живее и тя, ама на държавните служители увеличават заплатите, а на нас няма кой да ни ги увеличи. Против съм, но щом се налага”, сподели гражданин.
Дисбалансът между излизащите в пенсия и влизащите в пазара на труда се увеличава. Затова инициаторите от ГЕРБ заявиха, че трябват промени, които да гарантират финансовата устойчивост на пенсионната системата.
„До 5-6 години на пазара на труда ще влизат около 50 хил. души, а в пенсионна възраст ще излизат около 100 - 110 хил. Това са сериозни дисбаланси, които ние трябва да взимаме под внимание по отношение на финансовата устойчивост на системата. И като се вземе предвид и факта, че хората искат все повече и повече да получават колкото се може по-адекватни пенсионни възнаграждения”, обясни Деница Сачева.
По отношение на пенсионната възраст - засега няма планове тя да бъде вдигана.
„Няма как с едни и същи пари да продължаваме да искаме повече и повече услуги и повече и повече пенсии. Решенията трябва да бъдат за това как ще се увеличава осигурителната вноска в следващите години. В средносрочен план трябва да се вземат решения по отношение на пенсионната възраст, която към момента няма планове да бъде увеличавана”, поясни Сачева.
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов също заяви, че пенсионната възраст не бива да се увеличава.
Идеята за пътна карта идва от общо предложение на ГЕРБ, БСП и ИТН, а министерства и институции трябва да разработят пенсионна реформа. Според социалния министър за конкретика още е рано.
„В такива моменти трябва да се подхожда бавно, внимателно и мъдро. Остава швейцарското правило - от 1 юли хората ще си вземат пенсиите с индексацията”, поясни Гуцанов.
От „ДПС - Ново начало” призоваха за особено внимание в промените.
„Трябва да се работи внимателно според възможностите на държавата,защото може да се избие и да не може да се плаща. Внимателно ще се запознаем. Всичко, което е в полза на хората, ще го подкрепим”, заяви Делян Пеевски.
А от ПП-ДБ промените коментираха така:
„Не съм запознат, чакаме да видим намеренията на правителството. Ако се изпълнява швейцарското правило, пенсиите могат да нараснат изключително. Силно се надавам че каквато и промяна да се прави, няма да бъде за сметка на пенсионерите”, твърди Асен Василев.
Последвайте ни