
Снимка: istock
Целта - преодоляване на проблемите с високите равнища на необслужвани кредити
Законопроект за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити подкрепи днес на първо четене Народното събрание. „За“ законопроекта гласуваха 119 народни представители, 26 бяха „против“, а 27 се въздържаха.
Законодателната инициатива е на Министерския съвет. През април Комисията по бюджет и финанси също подкрепи законопроекта.
В мотивите е записано, че предложените в законопроекта мерки са насочени към преодоляване на проблемите с високите равнища на необслужвани кредити посредством развитие на стабилен вторичен пазар, позволяващ усвояване на излишъка от необслужвани кредити от кредитните институции. Цели се създаване и на по-добри условия за трансграничното прехвърляне на необслужвани вземания по кредити, както и осигуряване на високи нива на защита на интересите на кредитополучателите.
Средният длъжник в България е млад и с добра заплата
Предмет на регулация с настоящия законопроект е единствено извънсъдебното обслужване на необслужвани вземания по банкови кредити, тъй като именно по отношение на него има различаващи се национални режими, както и липса на специална и хомогенна надзорна и нормативна уредба сред отделните държави - членки на ЕС.
Извън обхвата на законопроекта са всички регламентирани в действащото българско законодателство съдебни производства, в т. ч. производството по принудително изпълнение, уредено в част пета от Гражданския процесуален кодекс, е записано още в мотивите на законопроекта.
Редактор: Камена ГеоргиеваПоследвайте ни