
Снимка: Getty Images
"Говорят" досиетата на аржентинската федерална полиция
Екип на разследващото предаване MDR investigativ на германската обществена телевизия е открил полицейското досие на нацисткия престъпник Йозеф Менгеле, смятано досега за изчезнало. Документите са били в архивите на аржентинската федерална полиция и съдържат чувствителна информация относно местонахождението на Менгеле след Втората световна война, разказва „Дойче веле”.
От досието става ясно, че Йозеф Менгеле е искал да пътува до Федерална република Германия през февруари 1959 година, за да посети болния си баща. То съдържа съответна молба до аржентинските власти, която преди това не е била документирана, пише АРД.
"Чувствал се е в безопасност"
Известният историк и изследовател на нацизма Богдан Мусиал е разгледал подробно копия от досието и оценява документа като автентичен. "Това досие разширява познанията ни. То показва, че няколко държави очевидно са разполагали с по-точна информация, отколкото се предполагаше досега".
Josef Mengele, one of the most evil people in history. pic.twitter.com/HupifhmZtm
— Fascinating (@fasc1nate) April 26, 2025
Според Мусиал е много интересен фактът, че Менгеле е кандидатствал за това пътуване до Западна Германия с истинското си име. "Той е възнамерявал да отиде там като Йозеф Менгеле. Това показва, че се е чувствал в безопасност", казва историкът и припомня, че досега е имало само непотвърдени свидетелски показания за това, посочва АРД.
Коко Шанел - шпионин по време на Втората световна война?
Не е ясно обаче дали Менгеле действително е бил отново в Германия. На това запитване на MDR investigativ от Министерството на външните работи в Берлин са отговорили само, че не разполагат с такава информация.
Лекарят от Аушвиц
Втората световна война приключи преди 80 години - на 8 май 1945 г. На тази дата се отбелязва и краят на Холокоста - избиването на шест милиона евреи. Само в концентрационния лагер "Аушвиц-Биркенау" са ликвидирани над един милион души. Менгеле е лекарят на концентрационния лагер.
Там той е отговарял за подбора - решавал е кои от затворниците ще работят, кои ще използват за медицинските си експерименти, кои ще живеят и кои ще умрат незабавно. Менгеле е печално известен с експериментите си върху близнаци.
Историята на Жозефин Бейкър - танцьорката, шпионирала нацистите
Концентрационният лагер е освободен от Червената армия в началото на 1945 г. Менгеле се укрива. Още през май 1945 г. съюзниците издават заповед за арестуването му за масови убийства. Подобно на много други нацистки престъпници обаче той се възползва от хаоса в следвоенния период и през 1949 г. успява да избяга в Аржентина.
Комфортният живот на Менгеле в Аржентина и Парагвай
Множество издирвани нацистки престъпници бягат в Южна Америка. Подобно на много западни държави, Аржентина в началото се фокусира върху борбата с комунизма, а на нацистите в тази страна се е гледало като на добре приети съюзници.
"Всички правителства по онова време са приемали германски учени. Аржентина е искала да направи същото", казва Ариел Гелблунг от центъра "Симон Визентал" в Буенос Айрес. Неговата организация издирва укрили се нацистки престъпници по цял свят.
A arma mais temível de Hitler não foi uma bomba, mas sim um médico.
— IA Gen 🤖 (@IAGenMoney) April 24, 2025
Josef Mengele transformou Auschwitz num verdadeiro laboratório de horrores.
Gêmeos, crianças, pessoas com deficiência, ninguém foi poupado.
Eis por que ele desapareceu… e por que ainda assombra a memória… pic.twitter.com/C2DITP7lzo
И до ден днешен не е ясно дали Менгеле действително е извършвал научна дейност в Аржентина. Той е бил финансово обезпечен - подкрепяло го е богатото му семейство. Живеел е комфортно във вила в един от най-добрите квартали на Буенос Айрес. Очевидно не е имал причина да бяга, но се твърди, че в края на 1950-те години Менгеле е получил сигнал, че го издирват. Той е бил част от мрежа от бивши нацисти, които са се подкрепяли взаимно.
Докато той бяга в Парагвай през 1959 г., Адолф Айхман - един от основните организатори на Холокоста - остава в Буенос Айрес, което се оказва пагубно за него: Той е разкрит от израелската тайна служба Мосад, която го отвлича и отвежда в Израел, където е осъден на смърт и впоследствие екзекутиран. В същото време Йозеф Менгеле остава на свобода и живее първо в Парагвай, а по-късно и в Бразилия.
Защо досието е крито толкова дълго?
По информация на MDR Investigativ полицейското досие на Менгеле е изчезнало преди повече от 20 години. Професор Даниел Файерщайн от Центъра за изследване на геноцида в Буенос Айрес смята, че то е било укривано толкова дълго, за да се защити полицията: "Преди отвличането на Айхман германците за пръв път са изпратили искане до Аржентина за екстрадирането на Йозеф Менгеле. Но докато се организират аржентинските сили за сигурност, Менгеле вече е бил избягал. Той дори е бил предупреден два пъти", казва Файерщайн.
Има подозрения, че предупреждението е дошло от средите на полицията. Проведено е вътрешно разследване - тайно, а информациите, свързани с него, са били премахнати от досиетата, посочва още АРД.
Аржентинската полиция е знаела местонахождението на Менгеле
Документите на германското външно министерство показват, че Федералната република е поискала от Аржентина да екстрадира Менгеле в края на 1959 година. Три години по-рано той е подал молба за издаване на паспорт в германското посолство, използвайки истинското си име, става ясно още от документите.
Досието показва също, че аржентинската полиция очевидно е била информирана още през януари 1960 г., че Менгеле е избягал в Парагвай. "Интересно е, че Аржентина е знаела къде се намира той", казва Богдан Мусиал и добавя, че още същата година Менгеле е избягал в Бразилия.
На свой ред бразилската полиция е подозирала, че Менгеле се намира в страната, тъй като през 1963 г. тя е поискала от аржентинските си колеги всички налични данни за Менгеле, включително пръстови отпечатъци и снимки, става ясно още от публикацията на АРД.
"Целта не е била да бъде преследван"
Но какво са знаели властите в Германия? Службата за външно разузнаване БНД си е сътрудничела с поддръжниците на Менгеле и до днес е публикувала само много малко информация по темата. Това дава на критиците основание да обвиняват германската държава, че се е провалила.
Историкът Мусиал обаче не е напълно съгласен. Той смята, че в случая с Менгеле държавата изобщо не го преследвала истински. Ето защо държавата не се е провалила. "Напротив - те успяха. Защото целта не е била Менгеле да бъде преследван и заловен", твърди той.
Менгеле живее в Бразилия под фалшиво име до смъртта си през 1979 г. Гробът му е открит едва през 1985 г. Появилото се сега полицейско досие повдига нови въпроси - за отговорността на Аржентина, Бразилия и Германия в неуспешното преследване на един от най-жестоките нацистки престъпници, коментира АРД.
Редактор: Цветина ПетроваПоследвайте ни