Те са пристигнали в Буенос Айрес през 1941 година

Десетки кашони с нацистки материали, конфискувани от аржентинските власти по време на Втората световна война, бяха открити наскоро в мазето на Върховния съд, съобщиха аржентинските магистрати в неделя. Според фактите, които съдът е успял да установи, 83-те кутии са били изпратени от германското посолство в Токио до Буенос Айрес през юни 1941 г. Документите са превозени на борда на японския параход "Нан-а-Мару", се казва в изявлението на аржентинския Върховен съд.

Преживяла Холокоста еврейка почина на 103-годишна възраст

Преди 84 години голямата пратка привлича вниманието на властите, които се опасяват, че съдържанието ѝ може да засегне неутралитета на Аржентина във войната. Въпреки твърденията на германските дипломатически представители, че в кутиите има лични вещи, митническите власти претърсват пет произволно избрани кутии. Те откриват пощенски картички, снимки и пропагандни материали от нацисткия режим, както и хиляди тефтери, принадлежали на нацистката партия. Федерален съдия в Буенос Айрес конфискува материалите и отнася делото до Върховния съд. Не е ясно защо вещите са изпратени в Аржентина и какви действия е предприел Върховният съд, ако изобщо е предприел такива.

Как Менгеле живя необезпокоявано в Южна Америка (СНИМКИ)
 
84 години по-късно служители на съда се натъкват случайно на кутиите. "При отварянето на една от тях открихме материали, предназначени за утвърждаване и разпространение на идеологията на Адолф Хитлер в Аржентина по време на Втората световна война", твърдят те. Сега Върховният съд е прехвърлил документацията в стая, оборудвана с допълнителни мерки за сигурност, и е поканил Музея на Холокоста в Буенос Айрес да участва в нейното съхранение и инвентаризация.

Зловещо, жестоко, Аушвиц: Мълчанието на последните оцелели
 
Експертите ще изследват намерените документи и за евентуални улики за все още неизвестни аспекти на Холокоста, като например международните финансови мрежи, използвани от нацистите. Аржентина остава неутрална по време на Втората световна война до 1944 г., когато прекъсва отношенията си със силите на Оста – Германия, Италия и Япония. През следващата година южноамериканската държава обявява война на Берлин и Токио. По данни на Музея на Холокоста от 1933 г. до 1954 г. в Буенос Айрес пристигат 40 000 евреи, които бягат от нацистките преследвания в Европа. Аржентина е дом на най-голямото еврейска общност в Латинска Америка.