Снимка: iStock
Двете суперсили се съгласиха да създадат и механизъм за търговски консултации
Китай и Съединените щати направиха отстъпки в търговската война. Вашингтон и Пекин намаляват митата със 115%, обявиха двете делегации, след преговори в Женева. Това означава, че китайският внос в САЩ ще бъде облаган с 30 процента, а американският внос в Китай с 10 процента. Решението не е окончателно, но е отлагане на митата за 90 дни.
САЩ и Китай намаляват митата за внос със 115%
Журналистът от Китайската медийна група Тодор Радев смята, че споразумението е било изненадващо позитивно. "Мащабът на временното намаление на тарифите е по-голям от очакваното. Споразумението е предварително, някои аспекти от търговско-икономическите отношения останаха извън него. Например китайските продукти, вариращи от електромобили до стомана и алуминий, ще бъдат обект на отделни мита. Не е ясно какво ще се случи и с доставките на малките продукти от китайски сайтове за покупка, които Тръмп обложи със 120% мито. От друга страна Китай добави редкоземни елементи към списъка си с контролиран износ, който засегна много сериозно САЩ. Голямата новина от всичко обаче е, че Китай и Щатите се съгласиха да създадат механизъм за търговски консултации, защото досега само си налагаха мита без да си говорят", коментира журналистът.
Отсрочката на митата влиза в сила в сряда, като Китай и Съединените щати казват, че ще има и нови преговори за търговските отношения. Стойността на акциите по световните борси веднага се повиши. В първите часове се качи и цената на петрола.
Макроикономистът Евгений Радев на свой ред заяви, че новината е, че от 14 май за 90 отпадат т.нар. реципрочни тарифи. "Тези за Китай от 145% стават 30%, а американските от 125% - 10. Това е огромен напредък, който променя изцяло пейзажа. Тръмп определено видя, че политиката на безпризорна употреба на митата като оръжие, просто не работи. Китай има много голям лост върху САЩ в търговията. Американските потребители са по-чувствителни и зависими от промени в цените на вътрешния пазар. В САЩ голяма част от стоките с ниска добавена стойност се внасят, няма къде да се произведат в страната", обясни експертът.
САЩ и Китай се споразумяха да създадат „механизъм за консултации” в областта на търговията
От своя страна председателят на Общото събрание на АИКБ Васил Велев припомни хронологията на размяната на високи мита между двете суперсили.
"На 2 април Тръмп обяви 34% реципрочни мита, след което последва ескалация, а сега Китай е съгласен на 30% - в някаква степен президентът постига целите си. А те са овладяване на търговския дефицит - над 1 трилион долара. Към това прибавяме и огромния бюджетен дефицит - който гони 2 трилиона. САЩ отново са стигнали и таван ана дълга - 36 трилиона. Всички тези проблеми, насложени към деиндустриализацията, са причините за новите политики на Тръмп, те не е просто хрумване. Космическите мита, които имат характера на ембарго, беше ясно, че е невъзможно да продължат дълго. Спешно се внесоха стоки през Мексико, фондовата борса се срина, а златото поскъпна. Прогнозираше се до 1% спад на световния БВП, с новото споразумение на САЩ и Китай виждаме обратно движение на всички споменати тенденции", подчерта Велев.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина ПетковаПоследвайте ни