Той е оптимист за скорошни конструктивни разговори между Вашингтон и Тел Авив
Дипломацията е изходът от кризата в Близкия изток, включително и в Газа. Акцент трябва да бъде и бъдещото управление на Ивицата. Това заяви пред CNN Николай Младенов, бивш български външен министър и бивш специален координатор на ООН за мирния процес. Той е оптимист за скорошни конструктивни разговори между Вашингтон и Тел Авив.
Израел обяви, че ще допусне "основни" количества храна в Газа
„Според мен е важно да се разбере, че в този момент разговорите трябва да се съсредоточат основно върху отношенията между Съединените щати и Израел. Именно там трябва да бъде фокусът. Израел представи някои идеи за промяна на механизма за доставка на хуманитарна помощ в Газа, които бяха критикувани от ООН и други, но тези предложения не са окончателни. Смятам, че ролята на дипломацията сега е да ангажира всички страни и да създаде работещ механизъм на място. Второ, фактът, че в Газа все още има заложници, а „Хамас” контролира части от Ивицата Газа, е сериозна пречка за намирането на трайно решение. И накрая, едно от ключовите предизвикателства пред дипломацията в момента е внимателно да се обмисли какъв управленски механизъм може да бъде въведен в Газа след края на военните действия -такъв, който реално защитава палестинския национален интерес, осигурява сигурност за Израел и дава на населението на Газа реална перспектива за бъдещето. Имало е различни идеи по този въпрос, но досега нито една не се е реализирала, тъй като голяма част от вниманието все още е насочено към хуманитарния аспект. Въпреки това съм оптимист, че този разговор ще се състои много скоро и, надявам се, ще бъде конструктивен”, обясни Младенов.
Според Младенов Доналд Тръмп "действително отваря нова страница в политиката на САЩ спрямо Близкия Изток". "А как точно ще бъде написана тя - тепърва предстои да разберем. Засега обаче се очертава фокус върху нов стил на дипломация - стил, който често бива определян като транзакционен, но който всъщност напомня на едно по-традиционно разбиране за дипломацията”, подчерта той.
Той посочи, че Доналд Тръмп обича да бъде в светлината на прожекторите, но - независимо дали става дума за войната между Русия и Украйна, за Газа или за ядрената сделка с Иран, преговорите по всички тези теми не се водят пред медиите, а при закрити врата, с търсене на реални възможности за напредък.
На въпрос колко значимо е решението за отмяна на санкциите срещу Сирия и до какви последици може да доведе Младенов посочи, че: "Това е изключително значимо и съм сигурен, че ще отнеме известно време, докато санкциите бъдат окончателно отменени. Но Сирия се нуждае от цялата възможна подкрепа, за да поеме по правилния път, който да е в интерес на нейния народ, да обедини страната, да преструктурира и развие икономиката ѝ, да укрепи гражданското общество и да създаде държава, която не е просто остатък от диктатурата на Асад, а е изградена със съгласието и участието на всички сирийци. В този контекст отмяната на санкциите е важна стъпка напред. Но Вие споменахте геополитиката и икономиката и бих искал да ги свържа, защото според мен едно от най-съществените послания от това пътуване беше именно широтата и дълбочината на отношенията между Съединените щати, Обединените арабски емирства и страните от Персийския залив. Това не е само въпрос на инвестиции или пари - става дума за технологични партньорства, за сътрудничество в здравеопазването. Обсъждат се и инициативи за икономическа диверсификация, включително проекти в космическия сектор. Всичко това показва колко силно доверие и колко дълбоки отношения са се изградили между тези страни през годините".
Младенов обясни и новия модел, който според него трансформира Близкия Изток. Той заяви, че се наблюдават три взаимосвързани тенденции - геополитика, геоикономика и геотехнологии. И всички те се преплитат на фона на процеси, които се развиват от доста време.
"Всичко това не започна с Доналд Тръмп, а още преди това. Виждаме как глобалната икономика поема в нова посока. Ако разгледаме данните между 2003 и 2023 година, ще забележим, че броят на двустранните бариери пред свободното движение на капитали и стоки е нараснал от около 250 до над 3000. Това е показателно за промените и фрагментацията в глобалната икономика. Също така наблюдаваме демографски промени - през следващите 50 години населението на Субсахарска Африка се очаква да стане 4,5 пъти по-голямо от това на Китай. Променя се и самата икономика заради навлизането на изкуствения интелект и необходимостта от изграждане на нова инфраструктура, която да го поддържа. В този контекст партньорството между Обединените арабски емирства, страните от Персийския залив и Съединените щати създава възможности за постигане на общо благо, което може да бъде полезно в тази нова среда. Тук вече не става въпрос за геополитика в смисъл на подкрепа за един или друг лагер, а по-скоро за обединяване на страни в едно движение", обясни той.
Цялото интервю гледайте във видеото.
Редактор: Цветина ПетроваПоследвайте ни