Той ще напомня за изпълнения им дълг

Екипът на УМБАЛСМ "Пирогов" отдаде специална почит на медицинските служители, посветили живота си на пациентите преди, по време и след пандемията от COVID-19.

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

Снимка: БГНЕС

В лечебното заведение беше открит специален монумент в памет на загиналите медици от болницата, който да напомня за изпълнения им дълг. Паметникът се намира в двора на болницата, вляво от входа на параклиса. Коронавирусът отне живота на повече от 38 хиляди души.

Снимка: БГНЕС

Вирусът вече трудно може да бъде различен от обикновена инфекция. Не така обаче беше само преди 5 години, когато станаха ясни първите случаи на COVID-19, заради който в черната статистика влязоха хиляди хора. Сред тях и медиците, които бяха на първа линия в борбата със заразата. Именно, за да напомнят за тях, в двора на „Пирогов” беше открит специален монумент  - за да не забравяме онези, които борейки се за живота на останалите, са погубили своите собствени. Жертви на коронавирусната инфекция в най-голямата спешна болница у нас  са станали над 40 медицински служители.

8 март 2020-та година. България регистрира първите два случая на COVID-19 – в Габрово и Плевен. Коронавирусът бързо стигна и до София.

„Беше много голямо предизвикателство. Имаше много човешко страдание. Имаше много хора, които загиваха един след друг ”, спомня си доц. Богдан Младенов, Клиника по детска анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов".

Снимка: БГНЕС

Доц. Младенов е сред лекарите, за които борбата с вируса от самото начало е била на първа линия. „Имаше и тежко физическо предизвикателство – по цял ден да носиш този тежък костюм.  Цената беше висока, а някои платиха с живота си. Това беше война де факто!”, втърди той.  

Жертви на COVID войната стават десетки от неговите колеги в „Пирогов”. „Грижили сме се за наши близки, за роднини. И до ден днешен като се съберем - знаем, че този наш роднина е починал при нас. И това няма да го изтрием от главата си”, твърди доц. Младенов.

Незаличими остават спомените и за тези, които и преди пандемията, и след нея продължават да спасяват животи с цената на своите собствени.

„Този паметник е за всички и затова няма имена – за всички лекари, служители, санитари и не само от „Пирогов”. COVID-19 е един водораздел в българското и световното здравеопазване – учехме се първо да го диагностицираме, да го лекуваме и да спасим хората и да се борим с последствията”, посочва д-р Валентин Димитров, изп. директор на УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов".