Снимка: МС
Протоколът разясни почетният епископ на Софийската епархия монсеньор Христо Пройков
Посещението на първите мъже в държавата, не само при папата, но и по местата, които се смятат за свещени във българската духовна традиция е прекрасна традиция, която беше възобновена през 1969 година. И от тогава всяка година делегация на България отива в Рим и се среща с папата, след като посещава местата, свързани с братята, святите братия Кирил и Методий, заяви почетният епископ на Софийската епархия монсеньор Христо Пройков за NOVA NEWS.
Премиерът Росен Желязков разкри, че българската е първата официална делегация, която посещава папата след избирането му.
Как се подготвя и протича една такава аудиенция?
"Протоколът на Ватикана наистина е много строг и много скритен. Преди години не се допускаха повече от 9 души, които да придружават главата на българската делегация. Това е едното, което много строго се спазва и винаги е било като един закон. Много рядко са се нарушавали тези правила. Същото се касае и за посещението при държавния секретар на Ватикана, кардинал Паролин, която е също една задължителна протоколна среща след посещението при папата", разказа монсеньорът.
Папа Лъв XIV прие на аудиенция българския премиер. Желязков му подари омофор (ВИДЕО+СНИМКИ)
По думите му всеки папа, който започва своят понтификат, има една програма, която изразява с името, което избира и с първите думи, които произнася.
"Първите думи, които произнесе папа Лъв XIV бяха «Мирът Господен да бъде с всички вас».
Това беше продължението на посланието, върху което Франциск му завеща да работи. Папа Йоан Павел XXIII, българският папа, както го наричат, също завещава такава линия. Името му, Лъв XIV е продължение на Лъв XIII, който потвърждава ролята на славянските просветители Кирил и Методий и насърчава тяхното покровителство на всички славянски народи. През 1980 г. папа Йоан Павел II определи Светите братя за покровители на Европа", обясни монсеньор Пройков.
На 23 май министър-председателят Росен Желязков беше приет на аудиенция от папа Лъв XIV. Негово Светейшество се срещна с българския премиер в Апостолическия дворец във Ватикана. Желязков води българската делегация на традиционната визита в навечерието на един от най-обичаните празници - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Папата готов да приеме във Ватикана следващия кръг от преговори за мир в Украйна
Премиерът подари от името на българската делегация на Негово Светейшество папа Лъв XIV омофор – литургическа одежда, символ на духовната и епископската власт, с раннохристиянски символ на „Добрия пастир“.
Омофорът е изработен специално за случая в България от утвърдения експерт по църковни одежди Нина Димитрова. На Великден, в последната си публична изява, папа Франциск носеше такъв омофор, получен като подарък през 2019 г. при визитата си в България.
Редактор: Цветина ПетковаПоследвайте ни