Милен Керемедчиев и Васил Данов коментираха и геополитическите трусове

Релулаторите са наистина най-важната част, защото във всяка една страна, където са приели еврото е имало опити за спекула. Работата е не само на КЗК, но и на потребителите. Това са двете комисии, които трябва да започнат работа. Съгласен съм с президента Радев, че цените вече растат, но те не растат откакто сме получили конвергентния доклад, те вече са нарастнали от началото на годината. Така че структурите трябва от сега да търсят картелите, защото има картели в горивата, в магазините – всички ние го знаем, но никой не обявява. Това каза  бивш заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев в студиото на "Твоят ден" по NOVA NEWS.

Той обясни още, че страната ни е закъсняла по отношение на кампаниите за разясняване на ползите от приемането на единната валута у нас.

На прага на еврозоната: Кога ЕС ще одобри България за приемане на единната валута

"Това трябваше да бъде направено от предишните правителства – няколко првителства назад. Защото противниците на еврото не са спрели своята кампания – тя става все по-агресивна, така че да – тези, които трябва да разяснят какви са ползите от еврото, са в дълг пред обществото", каза още Керемедчиев.

"Тревогата е обоснована, трябва да се дадат примери от държавите, които вече са приели еврото", коментира Васил Данов от Атлантическия съвет.

Геополитически трусове

По отношение на словестните реакции между Русия и Съединените щати, Данов обясни, че сроковете за мерки срещу Русия е изпуснат.

"Вече са изпуснати всички срокове за мерки, освен драстични санкции от страна на Съединените щати и европейските страни. Всички тези мерки обаче са много закъснели, включително и от нашата страна и от европейските съюзници", посочи той. 

Милен Керемдчиев отбеляза, че президентът Тръмп използва мек подход по отношение на преговорите с руската страна, но е видимо, че скоро няма да се проведат директни разговори между двамата първи.

"Ако погледнем екипите, които бяха събрани за преговорите между Русия и Украйна, ще видим един дисбаланс. В преговорите с Украйна бяха включени президента Тръмп, Джей Ди Ванс,  министри. Тоест натискът върху Украйна беше оказан от цялата администрация", посочи Керемедчиев.

Целия разговор вижте във видеото.

Редактор: Цветисиана Костова